September 30, 2013

Финалето на Breaking Bad

Дојде и тој ден кога треба да пишувам пост за финалето на Breaking Bad. Избегнував да пишам било што до овој момент, скоро цела сезона. Крајот ме остави нем, иако има доволно причини за дискусија. Во кратко црти, задоволен сум како испаднаа работите и покрај тоа што кругот веќе се затвораше две епиозди наназад. Одличен завршеток, некои работи ги очекував, некои ме фатија сосема неспремен. Една работа е битна, дека уникатноста и брилијатноста на Breaking Bad ќе одекнуваат низ годините кои следат, оставајќи ни избор да се гушиме во неквалитетот кој во последно време ја окупира американската телевизија. Лично мене, ми ги крена стандардите и сум сигурен дека во следниот период нема да гледам ништо ново.


Финалето успеа да ги израмни сметките и да ја заокружи трагичната приказна за Волтер Вајт. Правдата беше сервирана речиси секаде каде неговите постапки донесоа лоши последици. Барем знаеме дека Хенк ќе добие достоинствен погреб. Тие што требаше да бидат казнети, си го добија своето, а Џеси конечно успеа да се ослободи. И, од ланците на чичко Џек и од сенката на Волт. Џеси низ цела сезона беше лик кој упорно губи и искрено очекував лично да му пресуди на Волт. Причините зошто не испадна така се јасни ако погледнеш низ претходните сезони. И, покрај се, таа врска не можеше да биде туку така прекината. 

За Волт веќе беше јасно. Нема простор за дискусија на тема што ќе се случеше доколку не беше така смртно ранет. Верувам дека Винс Гилиган во ниту еден момент не помислил да го остави жив, затоа што едноставно тоа не оди така, нели? Како ќе беше приказната толку трагична доколку Волт одјаваше кон зајдисонцето? Барем успеа да се искупи донекаде со неговата одмазда. Најголемата казна и онака му беше тоа што ја изгуби фамилијата. Се надевам дека парите ќе стигнат на вистинското место. Во еден момент од последните епизоди, за Волтер Џуниор ми беше повеќе жал отколку за било кој друг лик. Штета што не успеа да си ја врати вербата во неговиот најголем херој. За жал, немаше ни како. Некои работи остануваат така скршени.

Сцена која ме стави во мисла беше баш муабетот со Скајлер. Дека ова не го прави за фамилијата, туку првенствено за себе. Со оглед на неговата ситуација која ја увидовме во првата епизода, некако ми е разбирливо што тука го најде својот мир. Единственото нешто каде што неговиот потенцијал дојде до израз. Моќта што ја имаше не можеше да ја батали туку така. Гилиган ја плеска симболиката во лице баш со местото каде што заврши Волт.

Читнав некоја рецензија за финалето. Публиката е делумно поларизирана, што е и очекувано. Оние кои ја следеле серијата за возењето, се презадоволни. Другите се фаќаат за ситници и науката зад машинката од багажникот. Јас сум во првиов табор. Пресреќен што серија успеа да ме измести на ваков начин, после Lost. Знам дека ќе поминат години до следното вакво искуство.

September 25, 2013

Пилотот на Agents of S.H.I.E.L.D.

Додека сè уште е вруќо од The Avengers, Marvel распалија кај стигнат. ММО игра, анимирани серии, нови стрип серијали... Доброто е што секаде држат одредено ниво на квалитет. Ништо моментално не им е колосално срање. Барем од стварите со кои јас дојдов во контакт. Agents of S.H.I.E.L.D. не е исклучок, и покрај некои одредени недостатоци. Забавна прва епизода, просечна, но далеку од лоша. Некако идејата за S.H.I.E.L.D. серија поубаво изгледаше само на хартија. Искрено, мислам дека нема повеќе од ова ниво да мрдне. Ќе и дадам шанса уште некоја епизода, иако јасно ми е што може да се очекува. 

Џос Видон е потпишан како режисер и еден од сценаристите. Другите двајца се брат му и некоја рендом цура чие име не ми значи ништо (има напишано епизода на Gods of the Arena). Не знам колкав е неговиот удел во пилотов, ама јасно може да се приметат некои негови моменти. На неколку места приметив кадри кои делуваа како излезени од The Avengers и штосови карактеристични за него.

Приказната е после филмот, како што не потсетија со 0.5 секунди флешбек од Авенџерс, околку колку што им дозволила лиценцата. Сериозно, толку ли е скапо да го прикажеш Ајрон Мен оклопот во серија? Видон пробува да го протне како фора, ама океј, јасно ни е на сите. Како и да е, S.H.I.E.L.D. продолжува да си функционира нормално. Колсон е жив, со објаснување кое намерно предизикува сомнеж во исправноста. Води тим на агенти кои се занимаваат со работи кои треба да бидат скриени од јавноста. Ништо што не можат неколку супер-херои да го средат, кои патем немаат пристап до истото ниво на класифицирани информации. Океј, ајде ќе пројдеме и низ тоа.

Она што го прави пилотот интересен, е всушност референците кон филмовите. Дури и главната приказна поврзува нешто што веќе сме го виделе. Што е секако океј, меѓутоа нема да можат ни пола сезона да се крпат вака. Жалам што не сум оптимист, сериозно не гледам каде би терала серијата. Доколку имаше поголем арк низ цела сезона, можеби ќе имаше поголеми шанси. Вака со секоја епизода посебна, не знам колкави се шансите да ме изненади, ама ќе почекам. Тој концепт ми е крајно досаден. 

Ликовите, освен Колсон не се интересни. Штета ако не ја задржат Марија Хил. Другите се нови, класичните шаблонски ликови кои нема да ги набројувам. Единствено може да се надеваме на негативци и споредни ликови. Гостување од "големиве" знам дека нема. А, баш тоа некако ја прави серијата да изгледа сиромашно и евтино на моменти. S.H.I.E.L.D. без Ник Фјури? Ни малку? Не мора Семјуел Л. Џексон, ама така би се нарушила конзистентноста која верувам дека Marvel сака да ја задржи.

Ќе ѕирнам уште некоја епизода. Ќе чекам да ме изненади. Инаку, DC видоа дека концептов можа да се реализира, па спремаат Gotham серија со млад Џим Гордон. Пред Бетмен, да...

Види такоѓе:

September 24, 2013

Нова глупа серија: The Blacklist

По Under the Dome си направив договор со себе дека веќе нема трошење време на идиотски серии. Иако од The Blacklist не очекував многу, сега мислам дека тие 40 минути можев да ги потрошам многу поквалитетно. Пример, да ја средував листата на глупи серии на кои сум потрошил време, подредувајќи ги по азбучен ред. Мислам дека редно време е да прекинам да ги следам новиве бљувоштини и да ги грабнам добрите што сум ги пропуштил. Ете, The Wire, да речеме. Затоа и Agents of S.H.I.E.L.D. ќе добие една или две епизоди за да ме купи.

The Blacklist е очаен изговор за шпиунски трилер, со толку погрешни ствари што не знам од кај да фатам со набројување. Прво, почнува како идеја настаната на напушена седенка со The Silence of the Lambs. Само што наместо Ханибал Лектер, го има Џејмс Спејдер и е поранешен агент по кој ФБИ трага со години, зошто нели, преминал на другата страна на законот. Да, и само што сам се предава, ама сепак ќе соработува со полицијата преку една единствена агентка. Името на серијата доаѓа од неговата листа на опасни криминалци за кои "полицијата не е ни свесна дека постојат". Вау. Тоа е тој сериозно опасен Џејмс Спејдер со шеширче и црн мантил. Шала на страна, Џејмс Спејдер е брилијантен тука и единствениот кој се потрудил околу серијава. Не би можел истото да го кажам за другите актери, сценаристи или режисерот.

Приказната во пилотот во никој случај не е видена претходно. Како само им текна главниот терорист да е од друга земја, накурчен на Америка и да се заканува со бомба. И, да киднапира ќерка на битен генерал! Негативецот е инаку православен србин и се вика Ранко Замани. Некако математикава со името не ми испаѓа? Не се ни потрудиле да истражат. Не е само ова проблемот, приказната има толку дупки што течат онака срања од сите страни. 

Серијата моментално има 8.0/10 рејтинг на IMDb. Доколку некогаш си помислил да се ослониш на IMDb оценка како релевантен фактор за квалитет, ќе ти ја линкам The BlacklistPrometheus секако, ама тоа е веќе друга тема). Проверував дали Дејмон Линделоф го пишувал сценариото. Толку ми стана репер за лошо што се плашам дека стои во позадина на секое вакво дно. 

И, не ми е јасно како вакви серии опстојуваат. Тоа е веројатно таа евтина забава што комотно може да си тера со години. Секоја епизода за себе, не се замараш до следната недела. Person of Interest е фин пример. Си почнуваат трета сезона, алал. Верувам дека и ова ќе опстои. Ако ништо друго, го имаат Џејмс Спејдер да ги гура. Меѓутоа, не е доволен за да дадам втора шанса на ова, јебига.

September 22, 2013

RoboCop (1987)

Блиска иднина. Детроит е во финансиска криза и задушен од криминал. Спасот понуден од Omni Consumer Products корпорацијата е технолошки развиена утопија, наречена Делта Сити, која треба да се изгради врз рушевините на Детроит. OCP ја држат и полицијата и се обидуваат да ја зајакнат со полу-функционални борбени дроиди кои би го намалиле криминалот. Во убиениот полицаец Алекс Марфи, гледаат шанса дроновите да ги искомбинираат со нешто поорганско и прецизно. Како сега ќе ја пренесеш оваа приказна во денешно време? Никако. Ќе смислиш нешто крајно дебилно кое ниту ќе рефлектира некаква можна иднина, ниту па ќе се однесува со почит према изворниот материјал. Нема ни да е забавно. Најбитниот дел од целата приказна, самиот Робокап, нема да функционира така прилагоден за денешните деца.

RoboCop важи за култен филм (и франшиза), позиција која е комплетно оправдана. Ги има сите состојки за успешна СФ акција од тоа време. Оргинална приказна, препознатлив лик, харизматични негативци и сценарио полно со фраерски реплики, сатира и уникатни акциони сцени што ти се врежуваат во мозок за навек при прво гледање. A, има и одличен саундтрек кој е исто така препознатлив. RoboCop е од времето каде што акционите филмови имаа јајца и не беа наменети за деца. Иако ги гледаа и деца, дури и во САД каде што денес насилието во филмовите е контролирано од здруженија на фригидни мајки. 

Жал ми е што споредувам со римејкот, ама ми е многу тазе кецот што е неизбежно. Марфи тука е речиси скроз лишен од личноста која претходно бил. Сеќавањата му се избришани, единствено нешто што е зачувано се неколку флешови од семејството и начинот на кој што го врти пиштолот, како што го вртел за да го импресионира синчето. Токму тој детал со пиштолот е тоа што го прави ликот дополнително тажен. Нема потреба од семејството да е присутно во приказната како што е во римејкот, доволно е само ова за да не потсеќа дека Робокап некогаш бил човек. Во такви ситни детали лежи убавината на филмот и суштината на ликот. 

Питер Велер е одличен Робокоп. Дури работел и со пантомимичар за да ги усоврши движењата додека е во оклопот. Некогаш дури и покажува емоции со самото движење на телото. Самиот оклоп си е посебен карактер на некој начин. Како може да го смениш пиштолот што му излегува од нога или оној приклучокот на раката со кој се поврзува со компјутери и слично. Тоа се тие идеи кои треба да си останат недопрени.

Колку и некои моменти не можат да излезат од таа ера на филмови, RoboCop делува свежо и денес. И, покрај тоа што добар дел од технологијата е веќе реалност. Единствено не проаѓаат уличните криминалци во денешно време, карактеристични за 80-ти и рани 90-ти. Тоа е посебно обележје на одминат период. Штета што вакви филмови мора да трпат безобразни римејци. Деновиве планирам да ги изгледам и двојката и тројката. Кецов денес ептен фино ме олабави. Симнав и некоја мини-серија што сум ја пропуштил, наводно лоша, ама ќе морам лично да се уверам. Се вика Prime Directives, од 2000-та и има четири епизоди.

Преглед на World of Warcraft 5.4: Siege of Orgrimmar

Со последниот печ, Siege of Orgrimmar, се заокружува приказната од Mists of Pandaria. Во овој дел, конечно паѓа од власт суровиот лидер на Хордата, Garosh Hellscream. Наследникот е Vol'jin, предвоник на тролското племе Darkspear, чија приказна неодамна беше преточена и во книга. Vol'jin како нов лидер е назначен од самиот Thrall во синематикот по комплетирањето на рејдот кој го носи истото име како печот. Претпоставувам дека ќе има и помал печ каде што ќе завземе своето место во Оргримар. Досега, не го сретнав никаде.


5.4 донесе и нов остров, близу континентот Пандарија каде што моментално огромен дел од играчите го трошат времето. Timeless Isle воведува малку поинаква содржина и динамични ивенти создадени да ги здружуваат играчите во групи. Во исто време е и бесконечен грајнд на нова валута за купување виртуелни добра, што мислам дека ќе ме натера што побрзо да го напуштам островот без да гледам назад. Фино е да се види нешто свежо во самата игра, сепак. Покрај тоа служи и како тест за нова механика која верувам дека ќе е главниот елемент на следната експанзија.

Пред неколку дена првиот од четири делови од Siege of Ogrimmar рејдот беше пуштен и на LFR (Looking For Raid). Еден од квестовите која ја откриваат приказната за Timeless Isle водат токму тука, што е дополнителна стимулација играчите да го откријат овој озогласен начин на рејдање. Освен тие кои рејдаат нормално со гилдовите, се разбира. Како за прв дел од целиот рејд, не е лошо. Босовите имаат интересна механика, локацијата е одлична само како да ми фали приказна. Верувам дека тоа ќе се поправи додека стигнеме до Garosh. Секоја недела се отвара по еден дел, така што за три недели рејдот ќе е комплетен. 

Моментално во тек и фестивалот на пивото во Азерот, Brewfest, што дополнително го зголемува чекањето на серверите со голема популација. Се чека до два саата за да влезеш на сервер. Brewfest е супер ивент, само што некако механички се грајндаат дневни квестови. Дружбата меѓу играчите што пример ја има на пиратските сервери, тука недостига. Нема пијанчење на гилдови, дополнителни ивенти кои ги организираат самите игрчи, туку секој си ја брка својата работа. Барем до сега не сретнав никаков RP.

Ако ова е крајот на Mists of Pandaria, тогаш јас сум задоволен. Не можеше подобро да заврши. Со падот на Garosh се поврзаа точките помеѓу Пандарија и стариот свет. Кинеската митологија која на моменти изгледаше толку различно, успеа некако се претопи со остатокот. Сега на ред е следната експанзија. Се надевам нема да чекаме една година за нова содржина.

Види такоѓе:

September 19, 2013

Најава: Zero Charisma

Zero Charisma направил парче на овогодинешниот SXSW фестивал. Официјалниот датум е 11 октомври и едвај чекам. Ете филм за кој не ни знаев, а се вклопува во списокот на филмови до крајот на оваа година.


Zero Charisma ги следи дешавките на стереотипна група Dungeons & Dragons играчи и нивниот посветен Данџн Мастер, Скот, кој делува од кујната на баба му. Лидерската позиција ќе му биде расклатена откако на групата ќе се приклучи нов играч. Да, сите клишеа се добро запазени. Од она што го видов во трејлерот, ме потсеќа на Fanboys за Dungeons & Dragons фанови. Клик за трејлерот. Може да испадне закон.

September 18, 2013

Under the Dome: Најлошото финале на сезона во историјата

Океј, сигурно има и полоши. Мора да има. Ама, ова е најлошото што јас сум го гледал. Не треба да предупредувам за спојлери, зошто и онака никој не гледа. А, ако некој го видел постов, сигурно веќе е на некој друг сајт. Како и да е, успеав да догледам Under the Dome. Веќе се испукав за серијата, сега на ред ми е финалето.

Иако е крајно неразумно да спомнам серија како Breaking Bad во пост за вакво колосално срање како што е Under the Dome, морам. Претходната вечер Breaking Bad ја имаше најдобрата епизода во своето постоење, а следната се пцуев зошто, о зошто гледам глупости. 13 епизоди. По 40 минути епизода. Со финалево се простувам од серијава. Дадоа објаснување за куполата што го снајде гратчено, и фала, не можеше да биде поглупо. Не дека очекував којзнае што, ама веројатно начинот на кој го соопштија беше дебилно клише. 


Во кратки црти, пред некоја епизода децата што немаат апсолутно никаков талент за глума, најдоа мини-купола со црно јајце внатре. Претпоставија дека тоа е тоа што ја контролира големата купола околу градот и целата серија продолжи со тоа. Тоа е уствари најсмешното. Секоја претпоставка на неколку дечишта станува факт. Така ја раскажуваат приказната. Баш така. Така ти ги фрлаат сите информации врз кои се базира серијата. Директно, во случај да си комплетен морон. А, од некоја причина, големата купола се затемни, како што може да се види од лошиот CGI на сликата погоре. 

Сега доаѓа најдоброто. Зад куполата стојат вонземјани кои за да комуницираат со ликовиве затворени таму, ја завземаат формата на нивните мртви блиски, зошто "само така научиле да комуницираат". Нема да навлегувам во тоа колку има смисла технолошки напредна вонземска цивилизација баш ТАКА да комуницира, не. Нема поента веќе да се дискутира за тој дел од серијата. Сакам само да напоменам колку таа финта е смешна и видена едно 31509 пати. А, куполата не го заробила градов, туку го заштитила! Колку се само овие граѓани што си ги вадат очите посебни! Колку е само уникатен овој никогаш виден во фикција вонземски експеримент! Чао, пријатно!

Самиот клифхенгер на крај не можеше да е полош. Заврши со еден од ликовите кои никогаш не ми беа битни на бесилка. И, сега, дали ќе го обесат или не? Леле, како ќе издржам до следното лето?! Серијава можеби и нема да ја заборавам до крај на неделава. A, барем до следната ќе ми биде криво за времето што го скурцав.

Новите DC: Zero Year и Batman Annual #2

Направив мала пауза со новите DC после Death of the Family, колку да се соберат повеќе. После година и кусур откако го ресетираа универзумот, DC се враќаат уште еден чекот назад. Како хронолошки, така и со квалитетот, за жал. Она што го навикнав од Капуло и Снајдер кога станува збор за Бетмен, некако се разводени. 

Death of the Family не заврши така спектакуларно како што се надевав. Не само јас, многумина го делат истото мислење. Мислам дека тука си го испукаа потенцијалот, зошто она што го прочитав следно беше некоја досадна филер приказна со Clayface. Кога веќе имаш таков негативец за филер, гледај извади му го максимумот. Ова делуваше ради реда и колку да утепаат време до Zero Year. Филтерот го очекувавме и онака. Zero Year ќе биде подолг арк (една година ако добро разбрав), кој ќе се занимава со почетоците на ликовите. Го следам само Бетмен, зошто за другиве и не ме занима баш многу. Не е лошо, не викам дека е, ама ништо посебно не се случи во овие три броја. Позната приказна е, има интересни ликови, само што се плашам дека Капуло и Снајдер не ја раскажуваат нешто посебно. Да, мајстори се на занаетот, меѓутоа нешто како да фали. Го има Ридлер, ете него сакав да го видам одамна во "поголема" во овој универзум, само што уште како да треба да почне ова да функционира. Дури и финиот Year One омаж на крајот од #23, некако ме потсети дека ова упорно ќе паѓа во сенка на тоа дело. Среќен ќе сум ако ме разубедат.

Batman Annual #2 почнува феноменално. Бетмен доаѓа во Аркам, врзан со лисици. Најопасниот човек што стапнал таму. Дојден е да ги тестира ќелиите на Аркам. Добар дел од познатите непријатели се таму, нели, како што доликува на Annual издание. Сите да ги ѕирнеме на кратко. Додека Бетмен се обидува да бега од ќелиите, размислувајќи како пациентите затворени таму, налетува на нов - Anchoress. Anchoress е сместена во посебна ќелија, дизајнирана специјално за неа, бидејќи може да поминува низ ѕидови. Исто така, е еден од најстарите пациенти на Аркам, зошто е ... некако бесмрттна. Океееј. И, и, од некоја причина сака да му се одмазди на Бетмен. Мотивот не го разбрав во целост зошто веројатно кога заспав од досада сум свртел некоја страница напред. Не знам, претходниот Annual беше одличен, што се случи, Снајдер?

Со другиве наслови сме на пауза. Ќе ги читам кога ќе немам апсолутно ништо друго за читање. Мислев да ѕирнам Batman & Nightwing, или како и да се вика веќе, ама ќе го оставам за понатаму. Не пратам што се случува ни со Swamp Thing, а тоа може да е добро.

September 14, 2013

Street Sharks, WTF?

Мислев дека сум го видел секое срање продуцирано во 90-ти. Не баш, изгледа. Robot Chicken ми откопаа и трупнаа на маса серија што се вика Street Sharks. Очигледен рип-оф на Teenage Mutant Ninja Turtles, само со четири генетски модифицирани хуманоидни тинејџерски ајкули кои се борат со криминал на копно. Браќа се. Претходно биле луѓе. Имаат главен непријател кој упорно си го спасува газот. Место пица, јадат хот-дог. Пица мразат, зошто нели, конкурентски мутанти.


Можеби е онаков заборавен бисер на индустријата, ама на прв поглед изгледа како Нинџа Желки за сиромаси. Дури и да имаат некаков квалитет, очигледните допирни точки ги фрлаат во сенка на Желките. Од она што видов, ми личи како генерички цртан филм од тоа време. Почнувајќи од 1994, издржале три сезони, краток стрип серијал и неколку играчки. Подоцна се здружуваат со Dino Vengers (?!) во заедничка серија.

Не знам дали некогаш поминале и низ нашиве телевизии. Се сеќавам на многу работи од тоа време, ама ова ми е тотално непознато. Добар дел од епизодите може да се гледаат на ЈуТјуб.

September 9, 2013

Анимиран суперхеројски фикс: Avengers Assemble

Годинава Disney XD ја замени популарната The Avengers: Earth's Mightiest Heroes со нова анимирана серија со наслов Avenger's Assemble. До сега излегоа осум епизоди од првата сезона и по кратка пауза последниве недели, серијата продолжува со прикажување од 15 септември. Причината за нова серија е едноставна. Marvel сака анимирана серија која ќе биде поблиска до филмот. Овие Авенџерс се истите од филмот, појачани со задолжителен црнец (покрај Ник Фјури), Фалкон. За жал, Avengers Assemble моментално добива лош третман од фановите, особено оние заколнатите во оргиналната серија. Донекаде хејтот е оправдан, ама не можам целосно да се сложам, зошто EMH никогаш не догледав. Новата е многу подетска, тоа го потврдувам.

Иако не е најдобрата анимирана серија на светот, доволна е за неделен фикс во ваков формат. Секогаш има простор за подобрување, а како што читав, следуваат и поинтересни негативци сезонава. Приказните се просечни, можат да поминат кај секоја слична серија со било кои ликови. Кога ги гледаш по ред, не обрнуваш внимание на лошите моменти, а тие секако ги има. Можеби во овие осум епизоди повеќе од што треба.

Ликовите ги знаеме сите. Последниве години се толку популарни и препознатливи што не е тешко да ги продаваш на млада публика. Меѓутоа, тој што е задолжен за пишување на серијава, очигледно мисли дека децата ги распознаваат ликовите по облеката и боите. Како резултат на овие, има ситуации каде само и по тоа се разликуваат. Ова е можеби најслабиот дел од Avengers Assemble, а е многу, многу битен. Без разлика на таргет групата, срамота е такво мрзливо пишување. Патем, вакви серии не гледаат само мали деца, туку и големи деца. Тие големи деца ќе ти ја посерат серијата на интернет. Тоа и го прават. Не знам дали на Marvel им се исплати да вложуваат во нешто што евентуално ќе згасне поради лоши рејтинзи. И, онака само бројот на гледачите ги занима. Зошто да немаме асална Авенџерс серија? Нешто што ќе биде повеќе од "океј е, онака"?

Анимацијата им е супер. Гласовите се погодени кај сите освен кај Тони Старк. Не го барам Роберт Дауни Џуниор и таа ненадминлива харизма, ама типов тука е на погрешно место. Старк треба да има поавторитетен глас, не да звучи ко копиљ што им носи пица у Stark Tower. Друга замерка ми е тоа што Хулк е постојано Хулк. До сега не се сеќавам дека го видов Брус Банер некаде. Баш тоа ќе ги мрдне стварите што ги спомнував горе. Малку развој на ликови, бре. Не е 18 минути пукање и бркање ко првата сезона The Clone Wars, ама може и повеќе од ова.

Ќе дадам шанса уште некоја епизода. Секогаш може да ги сменам со Earth's Mighties Heroes. Она новото со Хулк изгледа е почнато. Не знам какво е, некако сомнително ми делува...

П.С. Agents of S.H.I.E.L.D. премиера  за две недели!

September 7, 2013

Како да го заебеш RoboCop

Ако си растел во 90-ти, има 90% шанса да сте си играле Робокап во маало со расипан Нинтендо пиштол и пластична кацига. Филмовите беа популарни исто како и серијата што ја гледавме благодарение на транзициската ТВ пиратерија. Со вотермарк од оргиналната телевизија, се разбира. Во очаен недостиг на идеи, што е уште еден римејк? Башка, RoboCop, нели технологија, роботи, актуелно е тоа. Океј, еве ви генеричка акција. Ни треба главен лик? Види кој е слободен за римејк. Одлично. Ќе го доближиме на "новата генерација", иако е нешто што може да функционира во едно пројдено време. Пред два дена се појави трејлерот. Посегнаа и по ова, еј!


Првите слики од оклопот беа ужасни. Како може да упропастиш нешто толку иконско? Новиот оклоп изгледа како оклопот на Брус Вејн кога би се приклучил на Power Rangers. Еј да, патем до кај сте со рибут на тоа, ќе има ли? Разбирам дека треба да се даде некаква свежина на ликот ако веќе мора да се оживее после дваесет годни, ама кога изгледа толку различно, комплетно е утната поентата. Со некои дизајни едноставно не си играш. Или си играш околу оргиналниот концепт. Не се сите Дарт Вејдер со таков фиксен изглед, ама толку ли е потребно да се менува? Не е можеби ТОЛКУ лошо колку првите слики, ама сепак е. Некој заработува серејќи по вакви ствари.

Тоа што Алекс Марфи е само повреден и ставен во таков оклоп е исто катастрофа. Оклопот на мртвиот Алекс Марфи го одзема и човекот од него, баш тоа е тој језив момент што го прави ликот тоа што е. Денес очигледно таа идеја не функционира. Не дека е "премногу СФ", туку веројатно делува осетливо на некое здружение на загрижени мајки во САД. PG-13 ќе биде филмот. Што се случи со акционите филмови денес, сериозно? Толку се непрофитабилни оние како Dredd? Од трејлерот може да се види дека ќе има и стандардна, клише, фамилијарна драма, измеѓу експлозиите од роботски летала низ Детроит. Забава за целото семејство.

Новиов тип што го глуми Алекс Марфи во трејлеров имаше неколку реплики, доволни за да видиш за колку шкарт неталентиран дибек станува збор. Од другата страна, ги имаш Гери Олдмен, Мајкл Китон и едниот од двајцата црнци во Холивуд, Семјуел Л. Џексон, ставен во погрешна улога.

Не верувам дека филмот ќе биде нешто повеќе од трејлерот. И, онака во две минути трејлер покриен е добар дел од тоа што ќе биде. Што е следно?

Пред да заврши Under the Dome...

Да си запишам дека ова е најлошата серија во купот на лоши серии во последниве неколку години. Исто така и дека трошам четириесетина драгоцени минути еднаш неделно. Ќе беше можеби подобро доколку паралелно со спориот прогрес на приказната за куполата не опаѓаше и онака слабиот скил на сценаристите. Освен тој мал елемент, кој всушност е и централен во цела серија, нема ама баш ништо друго поради кое следам. Изгурав 11 епизоди, ќе издржам уште две. До следното лето веројатно ќе заборавам и дека постои. Еве, пример, Falling Skies ми сосема матна сега. 


Пред некои две епизоди сите лоши страни на Under the Dome кулминираа во еден момент. Толку неталент на едно место нема ни во домашниве серии. Најголемиот проблем на Under the Dome се оние неколку деца што некако се наместија како клучни ликови. Освен ако не волонтираат со нивната "глума", не гледам друга причина зошто уште се тука. Особено тој младичот што е некој наводно битен лик, а се потсмевнува кога треба да глуми загрижен. Понекогаш си мислам дека воопшто нема режисер серијава, туку дека се оставени сами на себе и импровизираат додека сценаристот врши нужда и ги пишува репликите за следната сцена која треба да почне да се снима откако ќе пушти вода. 

11 епизоди и не знам ниеден од ликовите како се вика. Добро, освен Барби. Толку е лошо името за главната машка улога што не можеш да го заборавиш. Другите се Хенк од Breaking Bad, тој син му ненормалниот, дебелата латино џандарка, таа со црвената коса, дечкото и сестра му, дебелата од радиото, стариот Клинт-Иствуд-за-сиромаси и црнецот. Стварно не знам како се викаат. Ги распознавам по стереотипите. 

Приказната забега тотално. Во лош правец. Осум денови, ОСУМ денови како куполата е над гратчето и веќе изби општ хаос. Осум дена и веќе имаат андерграунд коцкарница кај што се коцкаат со ресурси, фајт клуб, розеви јајца и куп мртви. Мислев дека се подолго таму. После осум дена сите некако прифатија каде живеат и никој не се надева дека ќе биде спасен. Главната приказна некако се расплетува, споро, ама правецот што го зема некако не ми се свиѓа. Чија и да е идејава, на Стивен Кинг или не, лошо е. Веројатно е негова, од тие евтините што ги генерира автоматски со софтвер.

Уште две епизоди до крај на прва сезона. Рејтинзите им се добри, чудно ми е како. Не знам дали стварно има публика или ABC имаат купено хангари со телевизори на кои оди серијава за генерира гледаност. Којзнае...

September 6, 2013

Збогум Futurama

Good news, everyone! Futurama заврши. Барем засега. По втор пат. Тоа значи дека сме поштедени од теророт што го приредуваше втората половина од последната сезона. Со исклучок на неколку добри епизоди, другите не успеав ни да ги догледам до крај. Одлуката на Comedy Central ми изгледа како правилна, зошто серијата почна да заличува на некоја зомби верзија на себе. 


Алал за финалето. Камо среќа пола од епизодите да беа бар приближно вакви. Можеби не беше како оргиналното финале, меѓутоа успеа да ги покрие сите елементи на кои се потпира серијата. Ако нешто Futurama знае феноменално да го изведе, тоа се приказни со патување низ време. Речиси сите епизоди на таа тема се класици, а верувам дека и оваа веќе може да ја ставиме на таа листа. Една од ретките епизоди откако серијата почна да се прикажува кои вредат да се изгледаат повеќе пати. Јас сум задоволен.

Мислам дека е време да се остави Futurama на раат. Да се даде шанса и ова поглавје да отстои. Можеби ќе блесне како оргиналните сезони. Најверојатно не, ама нема потреба од ништо ново во следниве неколку години. Што фали на Drawn Together, на пример? Не дека нема место и за Futurama меѓу сите овие срања денес, ама не заслужува да е на ниво со истите. И јас се радував кога решија да ја оживеат повторно, само што некако не се снајде баш во денешно време. Едноставно старите сезони се толку култни што споредувањето со нив е неизбежно. Ако не можеш барем приближно да им се доближиш, не се ни обидувај.

Екипата од Planet Express ќе промрда уште еднаш, во епизода на The Simpsons. Ако е ова исто две секунди како Adventure Time во една од последниве епизоди на Futurama, фак оф.