November 29, 2007

Стигна Ubuntu

Стигнало Ubuntu-то денеска, што го нарачав пред скоро месец дена. Сега видов, и само што го отворив пакетчето (види слика). Два диска, плус налепници. Супер е вакво нешто, особено ако имаш лош ден како денешниов.

Ќе го пробам live CD-то после, а деновиве да најдам време, ќе го инсталаирам и ќе го пробам како што треба. Криво ми е openSuSE што ќе треба да го тргам, ама тоа е.

Се надевам дека ова Ubuntu е подобро од минатото, од кое сеуште ги чувам дисковите што ми ги пратија. Читав ептен позитивни рецензии, а гледам дека се поголем број на корисници се имаат одлучено за оваа дистрибуција. Сепак, додека не проверам сам, не зборам ништо.

Доколку некој сака бесплатен Ubuntu Linux, нека го посети овој линк.

November 28, 2007

Desu nôto [Death Note]

За мангата дознав неколку месеци пред да почне серијата. Приказната ми беше интересна, ама некако не дојдов до мангата. Излезе серијата, заврши со прикажување во Јапонија уште летоска. Ја симнав пред десетина дена и синоќа конечно ја изгледав. 37 епизоди. Сигурно ми е најекспресното гледање на серија, заедно со Lost, лани...


Death Note (2006) ми се допадна поради уникатната приказна, длабочината на ликовите, музиката, анимацијата и пораките што ги упатува. Глупо би било да се знае приказната пред ова да се гледа или чита.

На кратко, што е приказната. Шинигамите имаат тетратка, во која доколку се напише нечие име, личноста чие име е напишано, умира. Една таква тетратка завршува во рацете на Јагами Рајто. Млад, интелегентен дечко, на кој му е малку досадно. Тоа е сé што би требало да се знае пред гледањето/читањето. Сè друго може да го расипе уживањето во Death Note.

Серијата се гледа во еден здив, неизвесноста и напнатоста што ја има, ме натераа да гледам епизода по епизода, сè до крајот, кога останав со подотворена уста. Генијална серија, можеби најдоброто нешто од поновово аниме. Скорз забегав по ова, сè уште средувам впечатоци, почнав да ја читам мангата, а нека помине некое време, ќе седнам и пак ќе ја изгледам. Инаку, има и два филма, излезени исто така во 2006, а наредната година ќе има нов филм.

Излезе EП-то на Nanohex

Денеска излезе ЕП-то ("The Brain Experiment") на Nanohex за британскиот Industrial Culture Records. Се работи за dark ambient музика. Со Nanohex се занимавам скоро 4 години (под разни имиња на почетокот), и досега излегоа неколку компилации, EП-ја и еден сплит. Во 2008 се планира и албум, а до тогаш ќе има уште неколку помали изданија како и соработка со некои музичари од Македонија и Хрватска.

Да не биде скорз авто-реклама, на Плагиј.ат има повеќе информации, клик тука.

Колку што знам, новово издание ќе биде дистрибуирано низ Велика Британија, Јапонија (за ова највеќе се радувам), Полска и некои други европски држави.

Некои од минатите изданија може бесплатно да се симнат, а и да неможеа ќе се потрудев да го овозможам тоа. Сепак, поголемиот дел од изданијата се бесплати и се заштитени со Creative Commons лиценца. Линкови до сите изданија има на официјалната МајСпејс страна.

November 26, 2007

Фрли го тоа у R2-D2 !

Ја открив најдобрата канта за ѓубре! R2-D2 канта за ѓубре! Произведена е во Јапонија, како лиценциран Star Wars производ, и е $99.99 долари (намалено од $149.99). Запазиле на детали и изгледа ептен кул. Освен тоа, голема и не би морал да ја празнам често.

Може да се нарача и преку ThinkGeek. Штознам, би дал пари за ова ако ептен, ептен имам вишок. Вака би можел тие 100$ да ги потрошам на други Star Wars играчки. А, гледам сега дека имаат и добри Darth Vader перници за многу поефтина цена.

Кантава би била добра во комплет со C-3PO шкафче. Не постои такво, ама сепак... :)

November 24, 2007

Една година Crapwerk


Помина една година од првиот пост на Crapwerk. Брзо лета времево... Повеќе од 100 поста до денес. Триесетина тука и околу 70 на првата верзија, на Блогерај, каде што започна целата оваа приказна.

Толку за ова.

Деновиве ми се враќа инспирацијата за пишување, имам еден куп идеи, уште да најдам време. Заврши колоквиумскава недела, можеше да заврши и подобро, но тоа е тоа. Како што вика една колешка, "Јануари е мој месец". И мој.

Моментално правам семинарска за instant messaging, може и ќе ја ставам на блог, а со мали измени би можело тоа да оди и на македонската Википедија. Нормално, кога ќе ја завршам, ќе видам дали ги задоволува критериумите да биде некаде јавно објавена.

Од понеделник се враќам на C кодирање, сакам да се одморам викендов, да изгледам некој филм. Најубавите вести, се тоа што конечно излезе Futurama филмот, Bender's Big Score. Океј, официјално сеуште не е излезен, но благодарение на пиратеријата, ми стои на хард-диск и чека да најдам слободно време и да го изгледам.

За крај, имам потреба да препорачам блог. Повелете: Tux Enclave.

November 16, 2007

Kôkaku kidôtai [Ghost in the Shell]

Во 1995 Мамору Оши го режира трансценденталното сајберпанк ремек дело наречено Ghost In The Shell (правено според истоимената манга), кое ги поместува границите на разумот, и отвара дополнителни прашања околу смислата на човековото постоње. Тука е сместено и влијанието на технологијата, како битен фактор за она што некогаш било човек.

Убавината на
Ghost In The Shell е тоа што со секое гледање, се откриваат некои нови работи, различно се доживува и дозволува гледачот да го засака уште повеќе. Цртаниот од гледачот бара само малку повеќе внимание, отворен ум и активирање на мозокот, во замена за едно незаборавно луцидно патување, надвор од границите на нормалата и секојдневието.

Анимацијата е преубава, а тука е и хипнотизирачката музика на генијот Кенџи Каваи.


Го немав гледано подолго време. Ноќеска го гледав пак. Сфатив дека секојпат, се повеќе ме ежат овие неколку реченици:


"
It can also be argued that DNA is nothing more than a program designed to preserve itself. Life has become more complex in the overwhelming sea of information. And life, when organized into species, relies upon genes to be its memory system. So, man is an individual only because of his intangible memory... and memory cannot be defined, but it defines mankind. The advent of computers, and the subsequent accumulation of incalculable data has given rise to a new system of memory and thought parallel to your own. Humanity has underestimated the consequences of computerization."

Не би зборувал многу за приказната. Тоа е нешто што треба да се види и да се доживее. Во кратки црти, во футуристичко општество, каде што постои компјутерска мрежа на која се приклучени луѓето/киборзите, се појавува мистериозен хакер кој почнува да манипулира со приклучените на мрежата.


Ghost In The Shell, има извршено огромно влијаније врз The Matrix, кое е повеќе од очигледно. Hint: дигиталниот дожд.

Следува серија, а по неа и уште два други дела. Се зборува нешто и за филм, кој не бил сакал да го гледам.

November 11, 2007

11:12 PM

"You take the blue pill - the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill - you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes."

November 10, 2007

НБА на МТВ1

МРТ1 од ноќеска почна да врши пренос на НБА утакмици. Значи, секој петок, околу еден и пол по полноќ, ќе може да следиме НБА во живо. Ептен се израдував кога видов дека ќе вршат пренос на Мајами VS Феникс.

Таков поспан, некако го издржав првото полувреме. Мајами иако првите 2-3 минути губеа со 8 разлика, благодарение на Џејсон Вилијамс превземаа водство, и така и заврши првото полувреме. Со 5 поени предност за Мајами. Си легнав, неможев веќе. Станувам сабајле, ни OGAME уште не сум проверил, идам на NBA.com, и што да видам. Пак изгубиле, а добри беа во прво полувреме. Јебига, без Вејд се ептен лоши сезонава, немаат ниедна победа. Целиот рикеп, тука.

Е, сега за преносот. Катастрофа. Лошо аудио (од која година се микрофоните у МТВ?!), лош коментатор (може и не е крива лошата опрема, а?) и лош пренос на слика, онака, блекаути од време на време, кочење, фрејмови... Па, се сјеба скроз едно време, пуштија тоа рекламата за утакмицата, вртеше некои 5-6 пати, сменив канал на некои три-четири минути...

Дека се МТВ, сигурен сум дека нема да се подобри ова, ама тоа е. Разбрав дека и некоја од хрватскиве телевизии ќе врши пренос утре, т.е. видов реклама, ама не се сеќавам. Ќе се информирам денес, барав нешто по нивните сајтови, ама нема.

November 5, 2007

Holy retarded trap, Batman!


"Batman" серијата со Адам Вест и Бурт Вард ми беше омилена кога бев мал. Ја даваа на МТВ, ја гледав секогаш, дури и ги снимав епизодите на VHS. Пред некоја недела, си ја симнав втора сезона, онака, од носталгични причини.

Лоша серија, човече! Мислам, мене да ми се избаци некој облечен како овие Бетмен и Робин, ќе му се згазам од смеење.

А, да не зборам за формулата по која е правена серијата. Значи, се дешава некоја провала, Гордон му се јавува на Бетмен, па со Робин се спуштаат во пештерата, влагаат во Бетмобилот и одат до полициската станица. Таму им објаснуваат што се случило, и наоѓаат негативецот и неговите луѓе. Се тепаат, негативецот бега, и нешто покасно - Бетмен и Робин се заробени (види слика, ги ставија под огромни лупи за да изгорат на Сонце) во најглупите можни стапици! Скари, мети за стрелање, жешки подови и слично. Епизодата завршува оставајќи го негативецот да ја проследи разврската in the same bat-time, on the same bat-channel! [sic]


Во продолжението, на само момент од нивната смрт, негативецот кој ги заробил го снемува, оди некаде, оставајќи ги Бетмен и Робин да се испржат на скарата (или слична ретардирана стапица). Тогаш Бетмен и Робин се ослободуват, и одат по негативецот.

Ако сте гледале една епизода, сте ги гледале сите. Незнам како издржала серијава три сезони. Сепак, има и некои интересни моменти, како појавувањето на Брус Ли во улога на Като од Green Hornet, како и незаборавното batusi на Адам Вест! (еве уште еден batusi линк)

Тука е и култната најавна шпица (танананананана... Бетмеееен, Бетмеееен, Бетмееен!), црвениот телефон, бркот на Цезар Ромеро (Џокер) и "BANG!" моментите. Нормално, и "Holy _____, Batman" фразата на Робин, искористена точно 352 пати во трите сезони.