May 31, 2009

Мајами. Бостон. Кливленд.

Дали само јас мислам дека ова беше најдосадниот плејоф? Подосаден и од Сан Антонио кога играат. Или можеби е само тоа што немав баш многу време за да ги следам и коментирам мечовите ко што треба. Испаднаа Мајами, па Бостон, па Кливленд... Мајами неможат да играат само со Вејд, Бостон очигледно неможат без Гарнет, а неможев да видам што беше вчера проблемот со Кливленд. Орландо во финале по цели 14 години.

Ќе го гледам финалево, иако знам дека Лејкерс нема шанси да бидат понижени и избрукани како лани. Финалето почнува на 4-ти Јуни.

May 26, 2009

Green Lantern фан трејлер

Низ годиниве имам видено куп фан трејлери, фан филмови и слично и првото место кај трејлерите сеуште го држи Grayson трејлерот. Денес налетав на Green Lantern трејлер, со Нејтан Филион во главна улога, склопуван од инсерти од 28 филмови и серии, плус нешто CGI.

Трејлерот изгледа одлично, навистина секоја чест за трудот. Може да се погледне на линков. А, за вистински Green Lantern филм ќе треба да почекаме до 2011.

Еве ја комплетната листа на серии и филмови искористени за трејлеров: Planet of the Apes, Serenity Trailer, Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer, Stardust Trailer, The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring, Firefly, Dragonball Evolution Trailer, Galaxy Quest, The Fountain Trailer, Superman Returns Trailer, The Day the Earth Stood Still, Smallville, Justice League TAS, GI Joe Trailer, Contact, Star Trek Enterprise, Star Wars Episode III, The Mutant Chronicles Trailer, Iron Man, Star Trek Trailer, Mortal Kombat vs DC Universe Cutscene, The Chronicles of Riddick, Kamen Rider, Bedtime Stories, Escape from Witch Mountain Trailer, The Matrix Revolutions, The Chronicles of Narnia - Prince Caspian, White Noise 2. Импресивно, нели?

May 14, 2009

Lost: Финале на петтата сезона

Јас сум комплетно збунет од крајот на последнава епизода од петтава сезона. Да речеме дека тоа што сакаа да го направат Џек и Лок беше успешно, плус да беа објаснети уште неколку работи сезонава и Lost комотно можеше да заврши тука. Не е некој крај што би сакал да го видам, но навистина немам идеја како би можеле да ја завршат серијава. Епизодава дефинитивно беше една од најдобрите и ми ја долови атмосферата од првите две сезони и ми докажа дека Lost е најдобрата серија било кога снимена.

Мистериите се решаваат, се добива смисла и станува уште поинтересно. Не ми се верува колку добро ги поврзаа точките. И покрај муабетите дека сценаристите не го знаеа правецот/поентата на Lost до третата сезона, сега е јасно дека некои од клучните работи кои се моментално дел од серијата, а се чепнати во првите две сезони, не биле толку случајно вметнати тогаш. Навистина секоја чест.

Останува да чекаме да пројде време до јануари следната година за последната сезона.

May 10, 2009

Wikluh Sky + DJ Rahmanee @ CASTRO 13.05.2009

Ги гледав Bad Copy без Виклер и сега конечно и него, плус Рахмани. Сите информации за дешавкава ги има на постерот доле. За даунлоуд на последниот албум, "Ortaci Ne Znaju" клик на линков.

May 3, 2009

Crapwerk Sci-Fi Special #3

Замислата ми беше еднаш месечно да објавувам по еден Crapwerk Sci-Fi Special, но некако не успевам во тоа, нели? Повторно имав проблем околу избирањето за долната тројка филмови. Дали да бидат црно-бели Б-филм класици од 50-тите, дали филмови од последнава деценија, или стандардно, моите омилени – Б-филмови од осумесетите и почеток на деведесеттите. Се решив за последнава група, бидејќи ми е омилена и одбрав филмови кои обработуваат сосема различни теми. Мора малку да избегам од киборзи и пост-апокалиптични филмови, па затоа за следниот cSFs ќе спремам нешто поразлично. Ајмо...

2019: After the Fall of New York (1983) Италијанска продукција, интересен почеток, со нарација која ветува многу повеќе и пластична минијатурна верзија од пост-апокалиптичен Њујорк што боде очи, но му дава шмек на филмов. Првите 3 минути. А, очекував навистина многу од филм во кој после нуклеарна катастрофа, завојуван остаток од човештвото и ниту едно родено дете во последните петнаесет години, рип-оф на Снејк Плискин оди во разрушениот Њујорк да го бара чарето. Битно ги искористиле сите костими од локалниот театар...

Universal Soldier (1992) Што е Б-филм без Долф Лундгрен и Жан Клод Ван Дам? Баш размислував кој ми е омилен филм со Ван Дам, и сфаќам дека не ми текнува на некој подобар од Universal Soldier. Ван Дам и Лундгрен се војници (од иста страна) на мисија во Виетнам кои завршуваат мртви убивајќи меѓусебе. Благодарение на таен владин проект, двајцата се вратени во живот како машини за убивање, контролирани како роботи, со избришани сеќавања и кодови наместо имиња. Работите се извртуваат кога дел од сеќавањата ќе почнат да им се враќаат. Одличен акционен СФ, еден од најдобрите од жанрот. Класика. Еден од оние филмови што би можел да ги гледам во било кое време и да не ми биде досадно. Има уште неколку продолженија, имам нешто гледано но не би можел да кажам кој дел е кој. Најверојатно поради тоа што припаѓаат во Z movie категорија...

Tremors (1990) Дали е случајно, не знам, ама секогаш сериски убијци, чудовишта и вонземјани напаѓаат мали и мирни гратчиња низ Америка. Овој пат, гратчето Перфекшн е мета на огромни црви, Грабоиди, што живеат длабоко во земјата. Уникатна идеја, напната атмосфера и актерска екипа која глуми одлично и го прави филмот да биде тоа што е. Еден од најдобрите филмови со чудовишта што сум ги гледал. Може да послужи како пример за тоа како треба да се прават вакви филмови. Има уште три продолженија (ги немам гледано сите), плус серија од 2003. Еве нешто што заслужува да се изгледа маратонски (серијата не, некако се сомневам во квалитетот).