August 14, 2013

Шпекулации за новата World of Warcraft експанзија

Прво, сликата од лево е тотално фејк. Ја собрав од редит. Второ, месецов се погоди секој втор пост да ми е за WoW. Тоа е, се дешаваат некои интересни ствари кои морам да ги прокоментирам. Последниов ден беше ептен, ептен интересно на оваа тема. Уште сабајле, еден куп сајтови објавија вест дека Blizzard регистрирале две имиња за игри - The Dark Below и Reaper of Soul. Второво е очигледно Diablo III експанзија, барем според овој тизер што е официјален. Останува името The Dark Below и безбројните шпекулации за темата која ја крие. Дали е The Burning Legion експанзија? N'Zoth? Нешто сосема друго што се крие под Азерот? 

Blizzard малку ги пригушија сите гласини, откако се појави нов регистриран трејдмарк - Corgies Unleashed. Очигледна заебанција по која добар дел од заедницата се замисли дали воопшто The Dark Below е следната експанзија. Не е првпат Blizzard да се "обидува" да прикрие "случајно" протечена информација. Слично нешто се случи со гоблинските и воргенските маски за Cataclysm. А, информацијата за двата наслови погоре излегува во јавност само една недела пред Gamescom каде што Blizzard ќе имаат презентација. Освен Hearthstone, ќе мора да презентираат и нешто друго, а муабетот што го пуштија со The Dark Below и Reaper of Souls е одличен маркетинг за експанзии на нивните најголеми наслови. Башка, време е веќе. Некако е рано за StarCraft експанзија, и ретко кој го помисли тоа.

Што и да е следната експанзија, време е World of Warcraft да се врати на помрачните теми. Ете, поигравме со панди малку во шарен свет, дајте сега нешто посериозно. Мислам дека би сварил било што, освен ако The Dark Below (не е чудо некое сосема трето име да испадне на крај) не се случува баш под земја. Веќе видов две такви зони во Cataclysm и доволно беше. Има толку многу што да се прави и со приказната и со Азерот, не мора да одиме буквално надолу. Ќе бидам задоволен со нови зони, нови раси, пет-десет левели и нешто така посвежо, ако може. Во 5.4 ќе пуштаат остров со динамични ивенти, па не е лошо во следната експанзија да ги видиме насекаде. И треба големо освежување на играта доколку планира да остане на врвот. Во 2014 има опасни наслови кои се јака конкуренција. Можеби не на долга стаза, ама ќе лапнат дел од играчите кои Blizzard секојдневно ги губат.

Верувам дека ќе има повеќе вести на темава следната недела. Мајстори се Blizzard за хајп, ете ти сега недела дена хајпај се. И да не излезе ништо специјално од вестта на крај, како што може да се види по коментарите на луѓево по интернетов, пак се побуди некој интерес за WoW кај тие што се откажале.

No comments: