August 2, 2013

Нова серија: Under the Dome

Некако бев убеден дека ова почнува од есен, а тоа веќе стигнато до пола сезона. Овие шест епизоди од тринаесет, ми дојдоа таман, иако се работи за сосема просечна серија. Измеѓу Hannibal и Breaking Bad, може и нешто лабаво да се проба, нели. 

Under the Dome е базирана на истоимената книга на Стивен Кинг. Стивен Кинг го почитувам како автор и неколку негови дела имаат добиено одлични адаптации. Ваквите како Under the Dome, најчесто добиваат мини-серии, како The Tommyknockers или The Langoliers, па некако ова ми изгледаше како голем залак. Океј, ја немам читано книгата, зборам на памет ваљда, ама се гледа дека е од "поефтините". За среќа, продуцентите решиле да го изменат крајот во книгата за да се задржи мистеријата и тензијата. Поточно, изменето е потеклото на куполата, која го обвива малиот град Честерс Мил. Дури и самиот Кинг, кажа дека подобро што направиле така зошто читателите не го бендисале неговиот крај.


Приказната е едноставна. Еден нормален дел, Честерс Мил ќе биде обвиткан со проѕирна, непробојна купола каде што неговите жители остануваат заробени. Никој не знае од каде е, зошто е таму и зошто баш овој град. Жителите се стандардни ликови за ваква непогодна ситуација, карактери кои веќе сме ги гледале во еден куп слични серии. Овде, има прилично аматерска актерска екипа. Главен лик што се вика Барби, парови што имаат хемија на ниво на Хајден Кристенсен и Натали Портман, специјално гостување на актер кој би можел да ја извади серијата и Хенк од Breaking Bad. Хенк ми е најјак тука, зошто делува како на сетот карши, да снима Breaking Bad и тука доаѓа на пауза. Дури и истата облека ја носи.

Дури и со огромните недостатоци, серијава успева да задржи над 10 милиони гледачи секоја епизода. Што за споредба, не е случај со слични серии како Revolution. Тоа имаше по седум милиони во просек, а ете ќе има втора сезона. Да, и Under the Dome ќе има втора сезона што искрено се сомневав дека ќе се случи. Дури и Стивен Кинг ќе ја пишува првата епизода. Не знам што ќе се случува понатаму, зошто како што разбрав, првата сезона ќе ја опфати цела книга. Веројатно со изменетиот крај, се отвара простор за уште една шанса. Искрено се надевам дека ќе се сменат стварите на подобро, и покрај тоа што серијата нема капацитет за нешто повеќе од ова. Тој е потенцијалот и искористен е максимално. 

Ќе ја догледам првава сезона. Интересно е, лабаво е и ме занима во кој правец ќе ја носат приказната со куполата (у живо викам "доумот", ама шубе ми е така да го пишам тука). Жителите веќе снемуваат ресурси, почнуваат дури и за вода да се тепаат. Никој не може ни да влезе, ни да излезе. Доколку не фрлат нешто повеќе од ова, малце да се забрзаат настаните, осеќам дека втората сезона ќе е кобна. Обично ваквите серии кои сакаат да возат на мистерии, не ни добиваат завршеток каде што нешто ќе се разјасни. 

Види такоѓе:

2 comments:

Tomi said...

Книгата е далеку, далеку подобра од тра-ла-ла серијава...

Tomi said...

Книгата е далеку, далеку подобра, покомплексна и поинтересна од серијава која би ја опшишал како „тралалајка“. Ама ајде, да и дадеме шанса.