September 7, 2013

Како да го заебеш RoboCop

Ако си растел во 90-ти, има 90% шанса да сте си играле Робокап во маало со расипан Нинтендо пиштол и пластична кацига. Филмовите беа популарни исто како и серијата што ја гледавме благодарение на транзициската ТВ пиратерија. Со вотермарк од оргиналната телевизија, се разбира. Во очаен недостиг на идеи, што е уште еден римејк? Башка, RoboCop, нели технологија, роботи, актуелно е тоа. Океј, еве ви генеричка акција. Ни треба главен лик? Види кој е слободен за римејк. Одлично. Ќе го доближиме на "новата генерација", иако е нешто што може да функционира во едно пројдено време. Пред два дена се појави трејлерот. Посегнаа и по ова, еј!


Првите слики од оклопот беа ужасни. Како може да упропастиш нешто толку иконско? Новиот оклоп изгледа како оклопот на Брус Вејн кога би се приклучил на Power Rangers. Еј да, патем до кај сте со рибут на тоа, ќе има ли? Разбирам дека треба да се даде некаква свежина на ликот ако веќе мора да се оживее после дваесет годни, ама кога изгледа толку различно, комплетно е утната поентата. Со некои дизајни едноставно не си играш. Или си играш околу оргиналниот концепт. Не се сите Дарт Вејдер со таков фиксен изглед, ама толку ли е потребно да се менува? Не е можеби ТОЛКУ лошо колку првите слики, ама сепак е. Некој заработува серејќи по вакви ствари.

Тоа што Алекс Марфи е само повреден и ставен во таков оклоп е исто катастрофа. Оклопот на мртвиот Алекс Марфи го одзема и човекот од него, баш тоа е тој језив момент што го прави ликот тоа што е. Денес очигледно таа идеја не функционира. Не дека е "премногу СФ", туку веројатно делува осетливо на некое здружение на загрижени мајки во САД. PG-13 ќе биде филмот. Што се случи со акционите филмови денес, сериозно? Толку се непрофитабилни оние како Dredd? Од трејлерот може да се види дека ќе има и стандардна, клише, фамилијарна драма, измеѓу експлозиите од роботски летала низ Детроит. Забава за целото семејство.

Новиов тип што го глуми Алекс Марфи во трејлеров имаше неколку реплики, доволни за да видиш за колку шкарт неталентиран дибек станува збор. Од другата страна, ги имаш Гери Олдмен, Мајкл Китон и едниот од двајцата црнци во Холивуд, Семјуел Л. Џексон, ставен во погрешна улога.

Не верувам дека филмот ќе биде нешто повеќе од трејлерот. И, онака во две минути трејлер покриен е добар дел од тоа што ќе биде. Што е следно?

No comments: