March 23, 2015

Predator (1987)

Во екот на златното доба на тестостеронски акциони филмови и врвот на популарноста на Шварценегер, се појавува Predator. Филм чија идеја настанува на заебанција, со муабет дека после Rocky IV, Сталоне останува без достојни противници и дека следниот пат ќе мора да се бори со вонземјанин. Сценаристите Џон и Џом Томас си го сфаќаат тоа сериозно, пишуваат нешто чиј концепт подоцна е адаптиран во она што денес го знаеме како конечниот филм. Името од Hunter е сменето во Predator, a продукцијата решава да го најми Шварценегер и да вложи некој милион повеќе. За дизајнот на Предаторот е ангажиран Стен Винстон, легенда во браншата, потпишан на мејк-ап ефекти во Terminator, Jurassic Park, Aliens и Iron Man, човек што има однесено дома четири Оскари за тоа што го прави. 


Шест заебани војници предводени од Шварценегер, најдобрите во доменот, се испратени на мисија во некоја забутана џунгла за спасат заложници. Покрај тоа што ги наоѓаат одраните тела на претходниот тим обесени за дрво, контаат дека мисијата и не е баш тоа што изгледа. За денот да им биде најлошиот вторник, испаѓа дека во џунглата има некакво невидливо суштество што се мота низ дрвата и убива по некој. Додека го чекаат хеликоптерот што треба да ги извади од џунглата, сфаќаат дека се мета на лов и дека суштеството не е баш од оваа планета, тимот веќе им е преполовен. Вистинскиот акционен спектакл почнува од моментот кога Шварценегер ќе ја врисне легендарната реплика "Get to da choppa" и ќе почне да се мачка со кал и гомна, спремен да се бори со голи раце против Предаторот. 

Денес не се прават вакви високобуџетни филмови, за жал. Со вакво темпо, тензичност и површна приказна, а да се вака забавни. Тоа што за Предаторот знаеш исто колку и ликовите е доволно и ти да се запотиш како младиот Шејн Блек. Филмот не нуди никаква позадинска приказна, освен она на почетокот кога гледаме дека нешто доаѓа на Земјата и очигледно завршува во џунглата во која се наоѓаат несреќните пријатели и Шварценегер. Освен тоа дека не е првпат во џунглата да дојде нешто вакво и да лови за трофеи, останатото останува мистериозно, но е доволно за фино да си ја склопиш сликата. Дури подоцна, низ книгите, стриповите и кросоуверите со Aliens, почнува да се гради целата митологија околу ловечката раса наречена Yautja.

Со освежувањето на Alien, веќе е време и за нов Predator. Поминаа пет години од последниот. Не го спомнав Шејн Блек погоре и неговиот мал лик во филмов. Во моментов спрема продолжение, кое наводно нема да биде рибут. Уште нема никакви детали, ама битно се работи. Predator е еден од оние филмови кои нема потреба да добијат рибут или третман како Terminator. Универзумот е доволно богат за да се најде оргинална приказна и искрено се надевам дека Шејн Блек и господата продуценти ќе знаат да го ценат тоа.

Види такоѓе: 

2 comments:

trpe said...

nemas spomnato deka Van Dam bil predatorot na pocetokot -
http://www.ign.com/articles/2014/04/09/the-story-of-jean-claude-van-dammes-role-in-predator

Бојан Николов said...

Еј, да. Не сум го спомнал тоа. Фала за допуна. :)