August 14, 2009

Утринска Star Wars програма: Rise Galen Marek!

Прво, ајде малку бајати вести. Пред некоја недела, беше најавено дека Star Wars: The Force Unleashed ќе биде конечно издадена и за PC/Mac, спакувана како Ultimate Sith Edition. Што е доброто? Ќе има неколку нови нивоа, што ги нема во оргиналната игра. Лошото е тоа што новава верзија нема да ја има за PS2. Очигледно LucasArts се збогувале со старата црна конзола, што е сосема во ред, само што мене ми паѓа малку тешко да ја прифатам сменава на генерации на конзоливе...

Енивеј, Star Wars: The Force Unleashed сеуште ми е омилената приказна покрај филмовите и ќе ми биде многу криво ако остане засекогаш со extended universe етикета. Да, знам дека има добри приказни што никогаш нема да излезат од Star Wars книгите и стриповите, но мислам дека е баш оваа е таа што треба да си добие време на големото платно, или бар некакво телевизиско внимание, мини-серија или нешто такво. Зошто искрено, дојдено ми е преку глава од Clone Wars периодот, па колку сака нека е интересна новава серија. А, Гален Марек е премногу добар лик за да биде забатален и заробен во играва, опружен со уште куп други, кои верувам дека сите сакаме пак да ги видиме. Плус, периодот во кој се одвива приказната (измеѓу III и IV) е исто така обемен и нуди простор за многу повеќе од тоа што го има во играта или книгата.

Џорџ Лукас мора да продолжи да цеди пари од Star Wars, иако и сам е свесен дека веќе има премногу. На овој или оној начин, фановите ќе дадат пари. Планирана е нова серија, сеуште нема инфо до кај се стигнати со продукцијата, но се збори по форумиве дека ќе почне со прикажување во 2011. Мислам дека сите добро ја прифативме приказната од The Force Unleashed, па зошто конечно да не го видиме Гален Марек како главен лик?

Лукас е потпишан на толку многу Star Wars глупости, повеќето за да ја придобие помладата публика, што е апсурдно, зошто не верувам дека Star Wars: Droids ќе привлече некое дете повеќе од The Empire Strikes Back. Поентата ми е, фрлени се пари и труд на глупости, наместо истото тоа да биде насочено кон нешто поквалитетно што сигурно ќе му донесе многу повеќе пари на Лукас, a и задоволни фанови. Мислам дека доста им беа The Clone Wars серии на децата, дај ни сега нас нешто. Пример, Гален Марек серија, нека е и анимирана, само нека е прилагодена за повозрасна публика. Сега е времето за тоа, додека е популарна играва, приказната тазе и ликот свеж и неискористен. Основа веќе има, само треба да се разработи.

А, играта ќе мора пак да ја играм. Дали обичнава верзија или новата, играта е посебно искуство, а тоа го сфатив откако не успеав да најдам позабавна Star Wars игра. Аудио книгата е задолжителна исто така, поубаво се доживува приказната со звуци, гласот на Вејдер и слично, што ги нема на хартија. Јас ќе си чекам Гален Марек серија или филм, иако знам дека се мали шанси такво нешто да случи...

Додека сум на темава, конечно си најдов Star Wars Risk: The Clone Wars Edition што чека асално млатење викендов. The Force is strong...

No comments: