January 31, 2015

Zombeavers (2014)

Покрај сите оскаровски филмови, суперхеројски адаптации и римејци, за малку ќе го пропуштев можеби најпотценетиот за 2014. Океј, веројатно не е потценет, туку повеќе е за специфична публика. Така што или ќе ти се свиѓа или не, во зависност од тоа како гледаш и си расположен за Б-филмови од овој тип. Од оние што се добри од што се лоши? Епа, Zombeavers е некаде во таа категорија, само што пола е добар од што е лош, пола е ненамерно таков, но го вади тоа што во ниту еден момент не пробува да се сфати сериозно. Ако си спремен за љубовно писмо кон хорор комедии од седумдесетите и осумдесетите, ова е тоа. Трејлерот помножен со десет.


Сетингот се темели на стандардното хорор клише, со мала група полу-голи тинејџери во колиба за викенд. Само што наместо мрачна шума, колибата се наоѓа покрај некоја реднечка жабокречина во која има гнасни зомби дабари кои ќе им се навртат на децава. Иако имаш чувство дека си го гледал филмот сто пати, пак нуди ниво повеќе и е страшно забавен до самиот крај. Дури има и храбра идеја во бонус сцена скроз на крај, што исто така мора да случи, колку и да е само ремет дека можат повеќе од зомби дабари. 

Глумата на моменти е очајна, ама некако супер се вклопува во она што филмот се обидува (и му успева) да биде. Не е онака скроз порничарска, ама нема да бидеш нешто посебно воодушевен. Никој од овие деца нема да стане ѕвезда, платиле само актерки што изгледаат фино во шорцеви, додека остатокот од буџетот е фрлен на ефектите. Дабарите не се CGI, туку се кукли, што само додава за старошколскиот шмек на филмот. И, колку и да има некои моменти што се крајно претерани надвор од контрола, дури и да се намерно такви, некако се претопуваат во аспектите од филмот кои вредат и го оправдуваат потрошеното време што си решил да го одвоиш. Не е само добар наслов како Sharknado и сличните од таа дно продукција, туку е стварно изненадувачки солиден за тоа што е.

Самата идеја за зомби дабари e доволно смешна и оргинална за да функционира како таква. Тоа е тоа што ќе го одвои Zombeavers од морето на андерграунд хорори и ќе му обезбеди култен статус во годините што следат. Ако Џордан Рубин е доволно храбар би сакал да видам уште од дабариве. 

Види такоѓе:

No comments: