October 1, 2011

Околу Terra Nova

Премногу надеж за Terra Nova сезона. Жал ми е, не бев воопшто во право. Многу работи ветуваа, за на крај да остави горчлив впечток. Стивен Спилберг, огромен буџет и интересен концепт, некако сé мирисаше на квалитет. Сепак крајниот резултат е некако очаен.

Годината е 2149, Земјата едвај има услови за живот, воздух кој не е препорачлив за дишење и популација која се контролира со тоа што секое семејство може да е има најмногу две деца. Во фокусот на приказната е типично американско семејство, кое тајно има и трето дете. Бидејќи е нелегално, таткото е осуден на шест години затвор, бидејќи ќе се обиде да ја спречи службата за контрола на популацијата во извршување на должност. Во меѓувреме, мајката добива шанса да се приклучи на Тера Нова, нов зачеток на цивилизацијата кој се одвива 85 милиони години во минатото, во алтернативен временски тек. Таткото успева да избега од најбезбедниот затвор на иднината, да ја прошверцува малата нелегална ќерка и да замине со остатокот од семејството, право низ порталот кон подобриот живот. Првиот пат кога заспав на епизодата, беше некаде тука. И покрај сите дупки во приказната, беше доволно интересно за да догледам следниот ден.

Семејството пристигнува во Тера Нова, патување во еден правец, каде што "избраните" од загадената Земја треба да го изградат човештвото од почеток. Тука се појавува и друг проблем - диносаурусите. И тоа не било какви, туку одвратни CGI диносауруси чии инстинкти пркосат на шанса на малите луѓе за нивен нов почеток. Диносаурусите се отпорни на куршуми и речиси сите оружја од иднината, што е нели уште поголем проблем од самото нивно присуство. За тензијата и ужасот да бидат повеќе ускладени, група тинејџери од Тера Нова, прави типични тинејџерски работи, вовлекувајќи се упорно во непотребно опасни ситуации. Тие тинејџери нели, се идината на човештвото? Нека им е со среќа на жителите на Тера Нова.

Таман мислев дека на непријатните ситуации им дошол крајот, во Новата Земја има уште еден проблем - група на луѓе кои дошле пред тие во главниот камп (каде што е сконцентрирана приказната и главните ликови) и не се баш најпријателски расположени. Со ова темпо, во следните епизоди очекувам и mecha диносауруси, вонземјани и праисториски џиновски бубачки. Нормално и трет камп, кој упорно се обидува да им наштети на другите два, паралелно истражувјаќи го електромагнетизмот во бунарите низ Тера Нова.

Описот на Terra Nova може да се сведе и на два збора - колосално срање. Но, ако пишам само така, ќе испуштам да кажам за шаблонските ликови (татко бивши џандар, мајка докторка, бунтовен син, паметна ќерка и мало ќеркиче што храни диносауруси со гранки), предвидливата приказна (снемува група копиљаци во шума - следната сцена бегаат од диносаурус) и генеричкото сценарио ("Ти спушти го оружјето - Не ти прв. Ајде двајцата во исто време"). Срамота е со ваков буџет и продуцент ова. Се обиделе да ја прилагодат за сите возрасти, притоа занемарувајќи дека ваква каша може да има катастрофален исход.

Заканата со која се соочени ликовите во серијата, воопшто не е закана. Незнам дали луѓето зад серијата знаат која година сме и дека CGI диносауруси не изгледаат баш опасно. Во 90-ти, во Sliders, можеби. Тука не. Плус, налет репопулација на Земјата во минатото кога живееш бетер од што си живеел. Подобро ќе кашлам на тераса, отколку да живеам во шума и да ме бркаат CGI диносауруси и непријателски расположени вооружени кретени цело време. Тоа колку сетингот воопшто не прави смисла, е многу подолг муабет за кој и немам баш многу време.

Серијата е едноставно лоша. Нарачани се 13 епизоди, рејтингот ќе падне после четвртата, и догодина никој нема да се сеќава на ова. Запамтете ми ги зборовиве.

6 comments:

Zad Kulisite said...

Мене баш ми е симпатична серијава. Се надевам дека ќе преживее сезонава...

Бојан Николов said...

Ја мислев дека ќе е бољи. :S

Нено said...

Грда, грда страшно грда серија. Не можев да ја изглеам до крај првата епизода, очај човече.

Anonymous said...

Не го глеам ова пошо викаш дека е лејм.
Бај д веј, смени го темјплетот ми трнат очите откако ќе прочитам еден пост, после тоа мора утре да продужам друг. Иначе си кул ;D

Mickey :*

Бојан Николов said...

Намерно е тоа Мики пеер, за да не ми заглавувате тука на блогов. Земете нешто учете. :)))

Anonymous said...

Немој да ме тролаш, да не те уапсам :D :D
Мики :*