March 13, 2016

Неколку кошмари од Брестовата улица

Колку луѓе ќе одговорат со Фреди Кругер доколку треба да кажат лик од хорор филм што им доаѓа на ум истата секунда? Само толку!? Верувај, има многу повеќе. Веројатно Фреди е најпрепознатливата хорор икона. Пругастиот црвено-црн џемпер, шеширчето, ракавицата со сечила и изгореното лице некако повеќе се лепат од хокеарски маски, зар не? Освен тоа, запази колку е звучно името. Фреди Кругер. Гротеска. Таман ќе помислиш дека е некој ведар тип, нешто ти вика дека можеби некаде, не толку одамна, дистрибуирал плински боци. Океј, океј тотално невкусен обид за отстоен црн хумор. Толку црн што брзо провери си дали ти е уште тука новчаникот, а-ха! Океј, ќе се испратам сам.

A Nightmare on Elm Street серијалот, зачнат од хорор-мајсторот Вес Крејвен е култна класика. Супер Бобо, фала што после смешките ни кажуваш и вакви очигледни ствари. Седум делови, еден римејк и едно заедничко остварување со колегата со пролевање крв и органи, Џејсон. Има и една антологиска серија со неповрзани приказни која ја води самиот Фреди. Како и во секој сличен серијал, има погодоци и промашувања, но овој пат ќе помуабетам за тие неколку што ми се најмногу гледани. Првиот дел е можеби еден од најбитните во жанрот. Вес Крејвен го освежува слешер хорор жанрот со негативец кој уште од самиот старт егзистира на различно ниво од реалноста - соновите. Фреди Кругер е поранешен убиец на деца во едно маало кого родителите на жртвите и останатиот комшилук, незадоволни од правдата на системот, ги превземаат работите во свои раце и го линчуваат. Но, Фреди наоѓа начин како да опстои и е способен да убива во кошмарите на несреќните жители. Манифестирајќи го неговиот брутален "занает" во реалноста, Фреди се враќа да го тероризира подмладокот на тие што го убиле. И, крив и должен, но ете. Злото никогаш не умира, нели?

Вес Крејвен со овој филм создава терен за бесконечна имагинација и креативност. Соновите како хорор механизам искористен на овој начин, овозможуваат кршење на сите правила и норми на филмската реалност. За жал, оваа моќ продолженијата и не успеваат да ја искористат на истиот допадлив начин, меѓутоа некогаш се доволно забавни и со самите обиди. Освен вториот можеби, бидејќи премногу "безбедно" си игра со формулата и се обидува да ја копира како со индиго.

Кецот исто така е и првиот филм на Џони Деп и филмот кој со едвај два милиони долари ги има спасено New Line Cinema од сигурен банкрот. Долго време по успехот на филмот, ова студио го нарекувале "куќата што ја изгради Фреди". 


Крејвен заминува од режисерското столче на серијалот по првиот дел, но тука се враќа како автор на приказната. Со него ја носи и Хедер Лангенкамп која ја толкува улогата на Ненси Томпсон, главниот лик од првиот дел. Ненси, која го преживува косењето на Фреди и е свесна за неговото постоење и начин на делување, сега е психијатар и работи во болница со деца кои имаат кошмари со Фреди Кругер во нив. За да биде уште појако, во болницата работи и младиот Лоренс Фишбурн.

Иако ниту еден филм од серијалот не ми бил "страшен", овој го сметам за најморбидниот. Последниот пред A Nightmare on Elm Street да замине во малку покомична насока, Dream Warriors има сцени што засекогаш ќе ти останат врежани во сеќавање. Ако некогаш си бил буден до доцна и скриен под ќебе поради Фреди, претпоставувам дека овој филм е виновникот. Сцената со обесените лешови на почетокот, девојката што ќе заврши буквално "на телевизија" и смртта на наркоманката каде што сечивата од ракавицата на Фреди се претвараат во шприцови? Детето на кое Фреди му ги корне вените и како марионета го носи кон самоубиство? Од тука се.

Не само што Dream Warriors ми е омилен од серијалот, туку ми и е еден од најдобрите хорори воопшто. А, Вес Крејвен не би бил Вес Крејвен да не создаде ѕвезда од некој што првпат му се појавува во филм. Во овој случај, тоа е Патриша Аркет. Исто така, ова е првиот филм на режисерот Чак Расел, човекот што после некоја година ќе го сними култниот The Mask со Џим Кери.


Седмиот филм во серијалот. Фреди е мртов од последниот дел, а очигледно и самиот серијал. За слешер жанрот, златните денови се само убав спомен. Вес Крејвен се враќа првпат на Брестовата улица по Dream Warriors, но овој пат со целосна контрола. Сценарист, режисер, па дури и актер. New Nightmare има интересен концепт, нешто што Крејвен подоцна ќе го искористи како основа при создавање на Scream, а особено неговите продолженија. Во филмот, актерите од првиот дел се глумат себеси си и се соочуваат со Фреди Кругер кој овојпат е надвор од филмовите и напаѓа во "реалноста".

Фиктивниот Вес Крејвен (па, и вистинскиот), изнервиран од лошите продолженија, решава да сними уште едно продолжение за Фреди со што некако магично го носи на овој свет. Тука е и Хедер Лангенкамп, позгодна и понесреќна од било кога, првата која приметува дека Фреди е реален и спремен да ги убие сите.

Ваквата финта во New Nightmare функционира, уникатна е, меѓутоа филмот е толку досаден што попрво би избрал да умрам во сон отколку да го гледам пак. Освен тоа, во обид да се направи Фреди уште поодвратен, нешто тргнало наопаку во шминкерскиот салон, па легендата Роберт Ингланд изгледа како да е заменет со гумена кукла.

По ова, серијалот оди во мирување до Freddy VS Jason (2003), по кој и самиот Ингланд до ден денес, го остава шеширот на некоја правлива закачлка. Римејкот со Џеки Ерл Хејли како Фреди од 2010, никогаш не го гледав.

No comments: