November 10, 2007

НБА на МТВ1

МРТ1 од ноќеска почна да врши пренос на НБА утакмици. Значи, секој петок, околу еден и пол по полноќ, ќе може да следиме НБА во живо. Ептен се израдував кога видов дека ќе вршат пренос на Мајами VS Феникс.

Таков поспан, некако го издржав првото полувреме. Мајами иако првите 2-3 минути губеа со 8 разлика, благодарение на Џејсон Вилијамс превземаа водство, и така и заврши првото полувреме. Со 5 поени предност за Мајами. Си легнав, неможев веќе. Станувам сабајле, ни OGAME уште не сум проверил, идам на NBA.com, и што да видам. Пак изгубиле, а добри беа во прво полувреме. Јебига, без Вејд се ептен лоши сезонава, немаат ниедна победа. Целиот рикеп, тука.

Е, сега за преносот. Катастрофа. Лошо аудио (од која година се микрофоните у МТВ?!), лош коментатор (може и не е крива лошата опрема, а?) и лош пренос на слика, онака, блекаути од време на време, кочење, фрејмови... Па, се сјеба скроз едно време, пуштија тоа рекламата за утакмицата, вртеше некои 5-6 пати, сменив канал на некои три-четири минути...

Дека се МТВ, сигурен сум дека нема да се подобри ова, ама тоа е. Разбрав дека и некоја од хрватскиве телевизии ќе врши пренос утре, т.е. видов реклама, ама не се сеќавам. Ќе се информирам денес, барав нешто по нивните сајтови, ама нема.

6 comments:

Anonymous said...

хахаха ле пер како си ме претицал, исто сакав и јас да чкртнам за ова :D

супер сега не мора да се мачам :)

иначе вчера не ми се веруваше, мислев некоја зафрканција пошто обично кај нас стартуваат после ол-стар :)

п.с.
Неш е ѕвер! :)

XXX-->Ivan<--XXX said...

Ова беше пријатно изненадување за првпат у 100 години од страна на МТВ. Конечно за нешто може да се каже дека МТВ рулз! :)

Anonymous said...

Точно. :)
Уствари се' почна од MTV 1, они ја воведоа NBA во независна МК пред кусур години, уште Љубомир Николовски да се врати и повторно истото чувство ко во времето на Чикаго vs. Јута
:)

Бојан Николов said...

Нено, тие утакмици со Љубомир Николовски беа на А1. :) Она, од легендарните денови на Булс. И Ен-Би-Еј Екшн... еее.. Си ги имам старите Булс утакмици на ДВД. :)

Anonymous said...

знам дека беа на А1. Но ми се чини дека они им ги "грабнаа" утакмиците претходно на МТВ, незнам може грешам. :)
Но 100% сум сигурен дека пред Николовски друг коментатор немало.
:)

Бојан Николов said...

Ако добро памтам, после А1, почнаа на МТВ1 да даваат, со Николовски. :)