October 29, 2011

Are you sure you want to remove Dead Island?

Додека правам uninstall на Dead Island, да кажам неколку работи. Dead Island ме привлече уште со трејлерот што го објавија неколку месеци пред играта да биде пуштена во продажба. Знаеме сите од каде си ги набавуваме игрите (секоја чест на исклучоци) и во каква верзија се првите рипови, па тоа беше случајот и со оваа. Ја симнав уште првиот ден и наредните неколку денови ги потрошив барајќи асален patch кој ќе ми го среди проблемот со сејвување на прогресот и рендом крешовите што се појавуваа.

Успеав да го проработам и го завршив првиот дел од играта. Откако го завршив и вториот во еден здив (добри неколку саати играње), видов дека пак ме враќа на почеток. Толку. Немам веќе нерви да ги играм истите ствари пак и пак.А, играта е ремек-дело! Зомбија на тропски остров во сред бел ден? Дај! Dead Island е можеби најдобрата комбинација на акционен FPS и RPG. Првиот впечток ми беше дека се работи за игра многу слична на Fallout 3, само со друга тематика и не толку комплексна.

Најмногу ме воодушеви дизајнот на островот (кој е всушност туристичка дестинација) на кој се одвива приказната. Толку убава и детална околина немам сретнато во ниедна друга игра. Ги завршував и сајд-квестовите, само колку да можам да разгледувам и да се чудам колку е добро направено. Браво за дизајнерите, заслужуваат три месеци да си ги ладат во базени како во играта.

Гејмплејот е исто така посебен муабет. Млатење зомбија до бескрај со весли, метли, шипки, плински боци и се' останато што би можело да се искористи против нив. Покрај тоа, има опција за правење на оружја со материјалите што играчот ги собира по островот, па така што лесно може да се дојде до бејзбол палка појачана со шајки. Значи, настрана Resident Evil серијалот, ова е правата zombie survival игрица.

Покрај тоа што не успеав да видам ни пола од играта, криво ми е што не видов што се случува понатаму со приказната. Почнува како ликот на играчот се буди од пијанство, мамурен, среде инвазија од зомбија и продолжува да забегува во некаков заговор, од кој делови се откриваат со разни снимки и белешки што може да се најдат по пат. А, да не зборам на колку Lost референци налетав... Штета. Иако е заразно срање што цица многу слободно време, Dead Island ќе мора да ми остане недоиграна. Пре би ја купил оргинал, отколку пак да се малтретирам со печови (или само си барам изговор, зошто немам време за играње). Да не зборам дека има и поддршка за мултиплеер што ја прави уште подобра!

Една од најдобрите пет игри за 2011.

1 comment:

NaumN said...

Исто мислење имам. Ја уствари и стигнав до крај, има интересни квестови и понатаму, ама последниот главен е pain in the ass и не ни сакав да ја довршам. Како и да е, дизајнот на островот е фантастичен, а гејмплејот луд. Секоја чест, ама можеле уште малку да се потрудат.