May 6, 2012

Три препораки за серии

Има неколку добри серии за кои не сум стигнал да им посветам посебен пост, а заслужиле. Денес сакам да препорачам три, се одлучив за некои малку полабави, опуштени.

Со епизодата во живо, минатата недела 30 Rock може да се издвои како најквалитетниот ситком моментално. Последнава сезона ја следам редовно, додека другите ги гледав успат покрај Ивана, па имам пропуштено повеќе епизоди. Сепак, со добар дел изгледан, одговорно тврдам дека ова е серија што не смее да се пропушти. 30 Rock се концентрира на Лиз Лемон (Тина Феј, жена со муда), главен сценарист на "лајв шоу" од типот на SNL. Лиз има тим од сценаристи и актери кои (можеби ќе) се однесуваат примерно доколку самата за погрижи за тоа. За да и биде уште позабавно на работа, тука е еден од најодлепените шефови во било која серија на американска телевизија. Џек Донахи, конзервативен републиканец, капиталист, бизнисмен, со сфаќања кои кога ќе се судрат со оние на Лиз Лемон, настанува општ хаос. Исто така, најдобрата улога на Алек Болдвин до сега. Со другите ликови ако почнам, ќе ми треба уште цел пост, а не ми е тоа идејата сега.


Иако многумина ќе речат дека Рики Џејверс преминува морални граници со Life's Too Short, ја ќе кажам дека е феноменална. Можеби некому ќе му делува бизарно тоа што главниот актер е џуџе во ситуации кои делуваат деградирачки, но еј, хумор е хумор. Има разлика од хумор и исмејување/понижување, а серијата не го прави тоа. Има ситуации од кои може да ти е незгодно, но во исто време е факинг смешно. Главна "ѕвезда" е Ворик Дејвис (евоксот од Return of the Jedi) и глуми некаква верзија на себе, актер кој никој не го препознава иако бил (мал, no pun intended) дел од големи филмови. Исто како во Extras, се појавуваат еден куп познати фаци, како Лијам Нисон, Џони Деп, Хелена Бонам Картер, Стив Карел и се глумат самите себе. Тука ќе скратам и ќе го оставам линков.

Кени Пауерс. Кени факинг Пауерс. Најголемата бејзбол ѕвезда, чија слава и его-трип му ја уништуваат кариерата и го враќаат таму од каде што е дојден. Додека се надева дека некогаш повторно ќе биде на врвот, Кени се обидува да се вклопи во "нормалниот свет". Кени е реднек кој збори во трето лице и гордо носи џигерица. Кени сака алкохол, лесни дроги и цицки. Мислам, еве пример за класичен Кени Пауерс момент. Серијата е на HBO (имаат ли неквалитетно нешто?) и извршен продуцент е Вил Ферел. Има две сезони со по 6-7 епизоди и трета која се прикажува моментално.

No comments: