March 9, 2012

Game of Thrones: Трејлер за втора сезона и најава за MMORPG игра

За три недели, почнува втората сезона на Game of Thrones. Серијата базирана на книгите на Џорџ Р.Р. Мартин лани успеа да се наметне како една од најквалитетните прикажни во изминативе неколку години. Џам продукција, одличен кастинг и приказна, со пресврти кои ја натераа публиката (која ги нема читано книгите) да одбројува до следната епизода.

Трејлерот е втората сезона е тука и ветува многу. Измеѓу двеве сезони, планот ми беше да ги прочитам книгите, ама некако ми е поинтересно да гледам од епизода во епизода што ќе се случува. Веќе ми направија доволно спојлери за втората сезона, и онака. Значи, Зимата Доаѓа на први април. И, се надевам дека Џофри ќе биде растрнат од коњи.

Друга новост во врска со Game of Thrones е најавата за ММОRPG. Уште во прва сезона, се виде дека светот во кој е сместена приказната има огромен потенцијал да биде претворен во игра. За среќа, ова им текна и на BigPoint (компанијата која стои зад Battlestar Galactica Online). За несреќа, ќе биде browser-based. Играта ќе понуди три фракции и области кои се протегаат од Wall in the North, па до King's Landing. Куќи, гилдови, PvP, и разни скилови (за почеток, 60) кои ќе му овозможат на играчот сам да си ја изгради класата и улогата. Целиот дизајн на играта ќе биде директно инспириран од серијата. Според BigPoint, играта ќе биде објавена некаде кон крајот на оваа година. Ќе биде интересно да се види, само што она browser-based не ми звучи баш најдобро.

2 comments:

nikola said...

nemam zamerka za serijava top e. isto moze najverojatno mnogu kvaliteten mmorpg da se napravi no problem mi e firmata i browser based so kje bide. ja imam runes of magic probano na firefox mnogu e fail taka da i ja sum mnogu skepticen za browser based mmorpg

Бојан Николов said...

Да, browser based е океј за кликерици ко Огејм или незнам, Call of Gods.. За друг жанр безврска е у браузер, бољи нека идат со некој помал посебен клиент.

Затоа прекинав да играм Drakensang Online.