November 8, 2008

Quantum of Solace (2008)

Го гледав синоќа во кино во Рамстор. Не очекував којзнае колку, но во никој случај не очекував да биде колосално промашување. Quantum of Solace е празен, стерилен, плиток и далеку од Бонд филм. Casino Royle некако го проголтав, зошто знаев дека тоа и им беше поентата, да направат филм за мисија на Бонд, пред да ја добие дозволата за убивања. И покрај тоа, беше според книга на Јан Флеминг. Иако немаше Кју, гаџети, хенчмени и куп работи што се стандарни во Бонд филмовите, некако успеа да ме забавува, но без да го споредувам со претходните.

За Quantum of Solace не знаев ништо. Ни што е приказната, ни кој е негативецот... ништо. Дека го нема и Кју, дознав пред некој ден. Како да го објаснам филмот во кратки црти? Трае два саата, 90 минути има акциони сцени и 15 минути изговор за приказна, колку да има нешто што ќе ги одвои брканиците и пукањето. Сериозно, не успеав да фатам ништо од приказната. Никогаш не сум видел по неразработена приказна во Бонд филм. Исто како да ја немаше. Негативец кој во ниеден момент не ме убеди дека е достоен за да оди против било кого, а најмалку против Бонд.

Зошто комплетно е сменет карактерот на Бонд? Можеби филмот требаше да се вика Одмаздата на Бонд. Од гаџетите, исто ништо. Апсолутно ништо. Незнам со која цел е ова, дали да го направат филмот пореален, но е ужасно лоша идеја. И што е уште полошо, гледам дека филмов оствари солиден (финансиски) успех овие два-три дена, па очекувам и следниот да го тераат во овој правец.

Даниел Крег таман ме убеди дека е Бонд во Casino Royale, тука комплетно ме разочара. Не покажа ниту една карактеристика својствена за агентот. M e океј, ја обожавам Џуди Денч.

Значи, после Die Another Day, го имаме новото катастрофално остварување, со таа разлика што барем во Die Another Day го имаше Џејмс Бонд и знаевме дека се работи за Бонд филм, додека Quantum of Solace изгледа како просечна акција. Се радувам само што брзо ќе го заборавам.

9 comments:

Ивана said...

Ништо не памтам од филмот освен кршење на стакла и сл. И ова не беше Бонд, дефинитивно.

Brian The Dog said...

Имаше стакла, да...
Ти реков да немаш очекувања од филмов? Мене топ ми беше :) Очекуев да гледам Nico 8, испадна тоа. Супер е!

Rogi said...

значи да не трчам накај кино?! :)

Искрено Craig ич не ми е Бонд. Бонд е шарм и мозок, а не куп мускули и тепачки.

Поздрав

Миле Петрушевски said...

TOLD YA SO!!!

Бојан Николов said...

Не зборам веќе за филмов. :)

Ванчо said...

Баш ме разочара ...
А се радував на новиот „Бонд, Џемс Бонд“ филм.

Бојан Николов said...

Ванчо, не ја ни кажува таа реплика. :)

Miladinoski said...

Аман бе, зарем толку лош може да биде филмот што го најавуваа со месеци и месеци? Го немам гледано, ама сега ме спаси :)

Се зезам, ќе го изнајмам и ќе видам каков ќе биде, ако не заборавам ќе оставам пак коментар

Anonymous said...

vrska nemate od bond. seljaci