September 9, 2008

Stargate Atlantis трета сезона


Иако за првпат гледав епизоди кои беа под просекот за Stargate Atlantis, сезонава беше најдобра до сега. "Echoes" ја номинирам за најлошата епизода од Atlantis. Неинвентивна приказна, делуваше бајато и веќе сто пати видено, а тоа со китовите беше дебилно како "Threshold" епизодата од Star Trek: Voyager. Сепак, најголемиот минус оди за смртта на Др. Карсон Бекет.

Од друга страна пак, имаше епизоди како "Vengeance". Целата епизода е трибјут на Alien, со бројни референци до франшизата до тој степен што се обиделе да ја пренесат целата атмосфера од филмовите. И функционира совршено. Одлична, мрачна епизода и плус тоа со еден од моите омилени споредни ликови, Мајкл, wraith кој пројде низ еден куп експерименти до сега и сеуште е жив. На Star Trek фановите им е познат како Трип Такер од Enterprise, така да знаете за кој закон глумец станува збор.

Минатиот пат спомнав колку Atlantis потсеќа на Star Trek. Истото и сега би го кажал. Дури вметнаа и лик што очигледно е инспириран од Мад, измамник што се појавува во само две епизоди од Star Trek: The Original Series, но има оставено силен впечаток кај фановите. Atlantis си има свој Мад, само што тука се вика Лушс (штп, Луциус да пишам?) и го глуми Ричард Кинг од Spin City. Закон лик, дури и го надминува Мад и е далеку позабавен. Се надевам дека се враќа и во четвртата сезона. Онака, comic relief лик. Ронон Декс супер се вклопи во тимот, само што на моменти го претераa ликот со неговата опседнатост со убивање wraith-ови.

Друга работа што ми се допаѓа е тоа што ни малку не штеделе на сетови и специјални ефекти. Визуелно, Atlantis е најдобрата СФ серија денес, штета што петтава сезона ќе биде последна. Очекувам сега Battlestar Galactica фан да го фрли првиот камен.

Финалето на сезоната е најдоброто финале на Atlantis до сега.

1 comment:

Влатко said...

Станува само подобро и подобро, едвај чекам финале на петта сезона се најавува нешто спектакуларно.