August 6, 2014

Guardians of the Galaxy (2014)

Кога веќе доминацијата на Marvel со блокбастерите стана сериозна и објавија план за фази на филмови што и моите внуци ќе ги дочекаат, ретко кој веруваше дека ќе ископаат нешто како Guardians of the Galaxy од нивната палета на (супер)херојски тимови. Мислам, кои се Guardians of the Galaxy воопшто? Колку пошироката публика, која да бидеме реални, е цел на овие филмови, знаеше кои се Чуварите пред да биде најавен филмот? 

Но, репутацијата што Marvel ја стекна со претходните екранизации, го намали ризикот за нешто што во поинакви околности можеше да биде класично коцкање. Со неизвесен исход. Иако е глуп аргумент, повеќето екранизации на детски книги кои се своевремено обидоа да се шлепаат на популарноста на Хари Потер, завршија толку неславно што не би можел да дадам повеќе од два примери, а имаше многу повеќе. Поентата ми е, дека самодовербата на Marvel е толку силна, што можат да продадат ракун што зборува, и тоа со многу повеќе од агресивен маркетинг и промоција. 

Guardians of the Galaxy не е ништо ново. Присутно е уште од 1969, кога хартијата за принтање стрипови трпела сешто, но останало маргинализирано некаде до 2008 каде што тимот полека ја завзема структурата како во филмот. Мојот прв контакт со овие ликови на хартија, беше пред неколку месеци, со Marvel NOW рестартот на насловот од 2013. Таа постава на Чуварите од филмот, плус Ајрон Мен за да се привлече полесно вниманието. Дури и во филмот било планирано камео на Роберт Дауни Џуниор, меѓутоа поради неизвесноста за продолжување на договорот или нешто, не било возможно да се случи. Како и да е, сакав да ги запознаам ликовите пред филмот, чисто да имам претстава што ме очекува. За изненадување, од филмот добив многу, многу повеќе. И, иако се случува далеку, далеку од Земјата, пак природно се вклопи во филмскиот универзум на Marvel!

Чуварите не се секојдневните Марвелови херои кои се навикнавме на да ги гледаме. Воопшто не се ни херои на почетокот, туку криминалци и преверанти кои претежно работат за сопствени интереси. Еј, ама толку се харизматични што не можеш да ги обвиниш. Можеш нешто лошо да кажеш за Хан Соло или екипажот на Серенити? Мора да јадат од негде, ок? Ок. Самиот сетинг и ваквите ликови, тука овозможија да дојде до израз хумор кој никогаш не бил до овој степен застапен во филмскиот универзум на Marvel. Не можеш да имаш напнат ракун што мрчи цело време и хуманоидно свесно дрво за кое Вин Дизел 1000 пати снимил три збора (на повеќе јазици, да не го синхронизира друг), и да го продаваш како сериозно. Дури и кечер од WWE протнаа со изведба која ја брише секоја секунда од Д Рок воопшто. До сега, Marvel во ниту еден случај не потфрлија со кастингот. Зборам за филмовите врз кои нивното студио има тотална контрола и се дел од истиот универзум, не за новиот Спајдермен. 

Уште еднаш, средниот прст е вперен во генералната насока на нивниот најголем ривал, кој патем што туку го помести датумот на Batman v Superman, кој храбро беше закажан во ист ден со третото продолжение на Captain America. Не се плашат од ништо, веќе знаат како, и верувам додека има публика што ќе гризе, можат да си дозволат да фрлат било што. Еј, прават Ant-Man, филм. Си играат со Хауард Д Дак. Што сакаат прават. Guardians of the Galaxy е сигурно најдостапниот филм што Marvel го понудија до сега. Обилниот хумор, веселиот саундтрек, шарените ликови и локации и неприкнатата забава што ја нуди се баш за сите генерации. Барем за оној дел од публиката што не е со стап во газот и верува во двочасовно лабаво кино-искуство.

No comments: