December 31, 2008

Out with the old...

Не памтам кога последен пат волку бргу ми поминувало времето. А, сепак, кога ќе погледнам назад низ изминатава година, ми се случија толку многу работи, шо не би можел да ги сумирам во еден пост.

Големи промени на личен план. Сменив факултет и конечно ми се осветли академскиот статус, а и успешно се борам со прокрастинацијата што ме успоруваше толку време. Дури и на музичко поле позитивни ствари. Албум со Nanohex, неколку изданија Machinesaw (плус настап на Constructor Fest) и Hibakusha Records, за што допрва доаѓа денот.

Колку филмови излегоа годинава, а? И тоа добри филмови, некои уште од лани ги чекав. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, The Dark Knight, Iron Man, WALL-E, Forgetting Sarah Marshall… Успеав да најдам време да изгледам (скоро се) Stargate, 24, Terminator: The Sarah Connor Chronicles, The Office (каква серија!) и нормално The Big Bang Theory. Дури и МакТрек повторно е активен и го ажурирам колку што можам почесто и колку што ми дозволува слободното време.

Пак сум заразен со Magic: The Gathering, скоро година откако почнав да сум поредовен на турнири и ми е поинтересно од било кога. Вчера во “Гоблин” пред-новогодишен Unhinged драфт, се собравме голема багра, кој беше, знае колку добро си пројдовме. Во февруари нова едиција, втората од Shards of Alara блокот, едвај чекам.

За роденден си ја поклонив Lord of the Rings трилогијата (на хартија ја немав), и почнувам со читање за две недели, да ми завршат последниве колоквиуми и да си седнам на раат. Почнав да играм и Baldur’s Gate: Dark Alliance 2, а треба уште неколку игри да довршам. Добра е, слична со првата за PC што беше. Денес симнувам и Battle For Middle Earth.
Што друго? Ах, да. Препорачувам празничен маратон со Bad Santa, Mickey’s Christmas Carol (и другите), Home Alone, How The Grinch Stole Christmas

Тука некаде ќе скратам, доволно беше за годинава. Не направив празничен дизајн на Crapwerk, ме мрзеше, иако имав нешто у план. Здравје, догодина. Тоа е тоа, среќни празници на сите и убав помин вечер.

П.С. Transformers: Revenge of the Fallen слики. Јеее...

6 comments:

Losteech said...

Го земав Bad Santa се надевам дека не сум го гледал досега. :D

Иначе среќни празници и исто така многу среќа, љубов и здравје во новава 2009. година!

поздрав

Бојан Николов said...

Фала, фала. Исто и тебе. :)

Losteech said...

П.С. Заборавив да се пофалам дека започнав да ја играм WoW: WOTLK деновиве. И, баш е закон! =))

Бојан Николов said...

Јас играм Battle For Middle Earth, топ стратегија.

Да ми пројдат колоквиумиве и ќе ја пробам Runes of Magic. (www.runesofmagic.com)

Losteech said...

Некако ми изгледа како некоја копија на WoW... =))

Бојан Николов said...

Да, затоа и ќе ја пробам. :)