October 26, 2008

Terminator Degradation?

Ако нешто требаше да остане недопрено, тоа е Терминатор сагата. Но, знаеме како функционираат нештата во Холивуд, па затоа имаме трет дел, серија и четврт дел кој се очекува следната година.

За Terminator 2: Judgment Day го мислам истото она што и за Indiana Jones серијалот, така да нема да објаснувам како и зошто би се нашол на врвот на листата на моите омилени филмови. Совршен во секоја смисла.

Што се случи потоа? Terminator 3: Rise of the Machines. Сериозно, зошто некој би сакал да види што се случува со Џон Конор пред Судниот Ден, наместо потоа? Ако веќе мораше да видам нов дел, ќе го изберев ова. Кога таа приказна ќе се базира на шаблон позајмен од T2, со згодна Терминаторка за кревање рејтинг, дупло повеќе (веќе видени) ефекти и лош хумор резултира со сквернавење на еден од најдобрите филмови некогаш снимени. Излезе, да не речам предоцна, собра поделени мислења и критики, направи веројатно доволно пари и толку. Скоро никој и да не се сеќава на филмов денес.

Пред неколку години, друга компанија ги превзема правата за нови продолженија и беше најавена нова трилогија, и искрено, не верував дека навистина ќе се случи. И така, дојдовме до Terminator Salvation: The Future Begins. Ова е требаше да биде третиот не-толку-срање дел. Ем ќе видевме асална приказна, ем Шварценегер ќе можеше да се врати во улогата. Значи, конечно филм во кој се прикажани настаните по Судниот Ден, кога луѓето се борат против машините за опстанок во иднина каде што Џон Конор е гадниот мајкоебач и во минатото испраќа луѓе за да го зачнат и Терминатори за го заштитат. И овој пат, Џон Конор е факинг Кристијан Бејл! Кога беше потврдено дека ќе биде дел од филмов, ја примив вестта со мала доза на скептицизам, можеби зошто се навикнав да го гледам како Брус Вејн, но сега сум сигурен дека е погоден за улогата. Само што ми е по логично Конор што го претстави Ед Фарлонг да порасне во Ник Стал него во Бејл, ама ај... :)

Чудно ми е што имам некава верба во филмов. Мислам дека ќе успее да го најде патот до фановите, дури и без Шварценегер кој би сакал да го видам бар во мало камео. Стар е, но од кога тоа е проблем за шминката во Холивуд? Тизер трејлер за филмов, тука.

No comments: