May 10, 2011

The Office: Седма сезона

На почеток на седмава сезона, прекинав редовно да следам. Квалитетот опадна уште во минатата, некако се истрошија, плус си најдов нов омилен ситком - Modern Family, кој од епизода во епизода станува се подобар. Седмава сезона ја изгледав маратонски пред некој ден. Освен првите неколку епизоди, остатокот е страшно добар. Се вратија на сопствените стандарди, на добриот хумор. Или можеби мене ми требаше мала пауза од серијава.


Како што се зборуваше година дена наназад, Стив Карел ја напушти серијата поради завршување на неговиот договор. Вработените во Dunder Mifflin и публиката, имаа прилика да се збогуваат со него во емотивната епизода "Goodbye Michael". Мајкл Скот, менаџерската позиција неколку епизоди ја делеше со мојот не-толку омилен Вил Ферел. За чудо, некако успеав да му ја сконтам улогата и да ме убеди дека совршено може да ја пополни празнината која ја остави Стив Карел. За жал (или за среќа?), Вил Ферел беше само специјален гостин во неколку епизоди и според последната, си ја завршија кратката кариера во Dunder Mifflin. Следната, претпоследна епизода од сезонава, ќе го видиме Двајт како шеф, додека за финалето се најавени повеќе звучни имиња како Рики Џервејс (или како што би рекло македонското квази-новинарство, Жерве), Реј Романо, Џим Кери и уште неколку други комичари. Иако не верувам дека некој ќе остане за осмата сезона, финалето ќе биде интересно за гледање.

Според шпекулациите, конечната замена за Мајкл Скот ќе биде Дерил (Крег Робинзон). Искрено, повеќе би сакал да видам нов лик, отколку превземање на некој од старите. Последната епизода од седмата сезона ќе биде прикажана на 19-ти мај.

Инаку, најепскиот момент сезонава, тука. :) Другиот е кога се среќаваат Рики Џервејс и Стив Карел, ама неможев да најдам добро видео од тоа.

1 comment:

Anonymous said...

Јас типувам на Џим Кери да остане, и така филмската кариера му е веќе некое време на прилично ниско ниво. Ако остане некој од старите, не гледам веќе. Вил Фарел е ок.