January 14, 2011

Неколку работи за The Clone Wars

Последниве месец и кусур, епизода The Clone Wars пред спиење, ми стана ритуал. Моментално иде трета сезона, имаше пауза, ама продолжи од минатата сабота. Последнава епизода беше врвот до сега.

Долгометражниот на страна, серијата е стварно океј. Да, знам дека е реклама за играчки, знам дека повеќе епизоди се направени само колку да ги има, со осудно сценарио и хаотични битки со бродови кај што не се знае кој брод е од која страна... За среќа, од втора сезона работите малку се менуваат. Веројатно проектот паднал во рацете на некој што колку-толку му е гајле за Star Wars, па се потрудил да направи нешто повеќе од шарени лајт-сејбери.

Веќе во втора сезона, се забележува прогрес во сценариото, подобрени дијалози, интересни приказни и нови ликови (кои ќе продаваат нови играчки, ама ај да не почнувам). Веројатно решиле да таргетираат и малку повозрасна публика, зошто не верувам дека деца ќе уживаат во досадни политички заплети и слично. Исто така, се повеќе и повеќе се дистанцираат од Кеноби и Анакин, а акцентот е удрен сега на поспоредни ликови, кои се малку, или воопшто не се застапени во новата трилогија (од која јавно се откажувам и ја отфрлам од канонот). Би го издвоил Кед Бејн, ловец на уцени (ебате терминот), кој го превзема пазарот по смртта на Џанго Фет. Сите епизоди со него се супер, некои ги гледав и по два пати и се радувам на секоја нова. Вентрес е исто интересен лик, а особено по настаните во последна епизода, кога се појавуваат и Nightsisters. Вентрес, предадена од Дуку, завршува во друштво на вештеркиве кои го означија почетокот на новиот арк во приказната.

Е, тука веќе станува интересно, зошто мислам дека конечно ќе се разреши судбината на Асока Тано. Од последниот трејлер кој го најави другиот дел од трета сезона, може да се види дел од борба помеѓу Асока и Анакин. Младата џедајка не се појавува во RotS, а одамна се збореше дека тоа ќе го решат со нејзиното преминување на Темната страна. Нели, да се запази канонот. Веројатно ова ќе се случи до крајот на сезонава. Утре продолжува вториот дел од аркот, па ќе видиме како ќе се одвиваат стварите.

Ги средија сите недостатоци во филмот и првата сезона, ликовите некако станаа допадливи, режијата исто така се подобри и имам впечаток дека The Clone Wars е конечно во раце на луѓе кои знаат што прават и покрај тоа што се ограничени со многу работи, a најмногу со ликовите чија судбина веќе ни е позната. Друга работа за крај, мислам дека време е после ова да се продолжи понатаму. Знам дека Лукас еден ден ќе го заврши и овој проект и ќе бара нов начин да цеди пари од фановите, па искрено се надевам дека следниот ТВ или филмски проект ќе биде сместен во некој друг период од Star Wars универзумот. Серијата може е добра, само што дефинитивно ни треба нешто ново. Ете, има Old Republic период, The Force Unleashed, па дури и нешто по настаните во Jedi.

2 comments:

Random nobody said...

Ми ја препорачаа и други , ја симнав , па здравје коа ќе оформам мислење ќе коментирам.
Битно ме „испровоцира“ :)

Бојан Николов said...

Ако ја гледаш, можеш комотно да ја скокнеш прва сезона и да си почнеш од втора директно. Освен финалето на прва. Ем бољи прича, бољи сценарио, него и не го тупат со Кеноби/Анакин. :)