June 17, 2015

Најава за Rise of the Tomb Raider

Не сум археолог, ама сигурен сум дека ни Лара нема да може да најде вредност во оваа античка гробница за прашина и комарци што ми служи за играње игри последниве неколку години. Rise of the Tomb Raider е супер причина за да го одложам историскиот апгрејд од факс машина во нешто што поддржува DX11(или DX12!) за крај на летово. Така што нема Alien: Isolation и Arkham Knight за мене месецов. Ќе си купам нешто поубаво, покасно. Иако уште нема детали за хардверски побарувања, верувам дека дури и понова конфигурација од мојата ќе прдне и ќе умре ако пробаш да го пуштиш ова. Единствените се дека прво ќе излезе за Xbone, па после некој месец и за нашата раса. 


Гејмплеј видеото што излезе на овогодинешниот E3, покажува дека Rise of the Tomb Raider ќе биде повеќе од истото од минатиот пат. За кој пишував еднаш, па после пак? До толку беше добар римејкот на Tomb Raider, што ова е првпат да сум волку возбуден за наслов од серијалот од времето кога купував PotatoStation за ја да играм тројката. Лара е сега во малку посурова средина, ама барем делува поспремно. Ќе бидеме поштедени од сцени каде што се тресе и плаче накисната во пештера. Претходно немаше ни куршум испукано во нечие чело, а не па да поседува два пиштоли. А, кога сум веќе кај пукање, се надевам дека мааалку ќе намалат овој пат и дека акцентот ќе биде повеќе на предизвици од самата околина. Не дека беше лоша акцијата, одлична беше, само да се нагласат и другите елементи на гејмплејот. Еве, во видеото од Е3 нема пукање, а пак изгледа како најдобрата игра на светот.

Локацијата треба да е Сибир, ама како што гледам од трејлерот има и некое така потопло џунглесто место. Можеби тоа е првата мисија и чекорот пред да се санка и тепа со мечки на мразон? Кој знае. Rise of the Tomb Raider излегува на 10-ти ноември. До тогаш сум сигурен дека ќе се знаат сите детали. Хајпот може да почне, во секој случај.

2 comments:

Anonymous said...

...a zosto se zbori samo za prodolzenija? Vo takva situacija e zaglavena i filmskata industrija samo prodolzenija i rimejci iskacaat eve i kaj igrite retko nesto originalno da iskoci zosto na primer namesto Tomb Rejder ne se spomne Horizon koja iskoci od nigde na E3 i e isto so zenski lik (i roboti-dinosauri covece, ako si se voodusevil od Kung Fury nema sansa da ne si i od ova :)) ili takvite obidi treba da se zanemarat samo zatoa sto nema da iskocat na kompjuter ? :/

Бојан Николов said...

Ја видов Horizon, одлично изгледа гејмплејот, ама не ми е PS4 во план за набавување. А, ептен сум слаб на Tomb Raider. :) No Man's Sky конечно покажаа гејмплеј, ќе пишам нешто повеќе за тоа деновиве.