November 29, 2007

Стигна Ubuntu

Стигнало Ubuntu-то денеска, што го нарачав пред скоро месец дена. Сега видов, и само што го отворив пакетчето (види слика). Два диска, плус налепници. Супер е вакво нешто, особено ако имаш лош ден како денешниов.

Ќе го пробам live CD-то после, а деновиве да најдам време, ќе го инсталаирам и ќе го пробам како што треба. Криво ми е openSuSE што ќе треба да го тргам, ама тоа е.

Се надевам дека ова Ubuntu е подобро од минатото, од кое сеуште ги чувам дисковите што ми ги пратија. Читав ептен позитивни рецензии, а гледам дека се поголем број на корисници се имаат одлучено за оваа дистрибуција. Сепак, додека не проверам сам, не зборам ништо.

Доколку некој сака бесплатен Ubuntu Linux, нека го посети овој линк.

10 comments:

Anonymous said...

Го чекам и јас веќе 2 недели. Значи уште толку.
:)
Но не верувам дека ќе го инсталирам. Со прошлиот пакет што ми стигна т.е. со претходната верзија при инсталацијата не прочитав убаво и за малце [да не ја прекинев на време] ќе го форматирав по грешка цел HDD. Уствари факт е дека го сјебав и windows и се' но успеав шуќур да си ги зачувам податоците. :S
Па носење после кај другар, па додека ги префрлам на DVD 40 гига...
A бе мизерија.
:)

XXX-->Ivan<--XXX said...

Дефинитивно нема да го купат „чудово“ :)

Бојан Николов said...

"Чудото" е бесплатно. :)

XXX-->Ivan<--XXX said...

Бесплатно?? Чудно „чудо“ :)

freestyle said...

мене ми е симнато веќе еден месец и уште го немам инсталирано.....
ама се одлучив на персоналецот нема да го ставам туку на лаптопот...
иначе графички било многу подобрено.... :)

Ivana said...

Фала на ЦД-то. Сакам да го пробам, да видам како ќе ми лежи :))au

Vrgood said...

Мах, openSuse e бољи.

Бојан Николов said...

Ух, новово Ubuntu го јаде openSuSE за доручек. Го инсталирав пред два дена, ќе пишам нешто повеќе деновиве.

Anonymous said...

Ми стигна сабајлево. :)

Club Whatever said...

и јас го симнав али има и едно edubuntu тоа е подобро за студенти бидејки е по едукативно edu=едукација buntu=за сите бунту е афрички збор инаку :)