October 16, 2007

Тоше Проески (1981-2007)

Загина најголемата македонска ѕвезда! Нека му е вечна слава! Мене сè уште ми е тешко да поверувам...


* * *
Македонскиот пејач Тоше Проески утринава околу 6.30 часот загинал во сообраќајна несреќа со својот џип “фолксваген туарег“ во судар со камион во близина на Нова Градишка во западна Славонија, Хрватска.

Во возилото, освен Проески кој спиел на предното седиште, биле и Љиљана Петровиќ (1958) и Ѓорѓе Ѓорѓевски (1975) од Скопје, кој го управувал возилото. До несреќата дошло наводно поради недоволно растојание меѓу возилата
. “Туарегот“ удрил во приколката од камионот, кој бил пред него. По контактот со камионот, кој имал италијански регистарски ознаки, џипот силно удрил во средишната ограда од автопатот, по што излетал и се превртел неколкупати.
Петровиќ и возачот Ѓорѓевски се тешко повредени. Хрватската полиција официјално потврди дека македонскиот пејач загинал во сообраќајката.
Превземено од Net Press.

2 comments:

Ivana said...

Стварно жално... немам зборови. Сочуство.

XXX-->Ivan<--XXX said...

RIP :(